Az alábbiakban olvashatjuk az Összefogás Pécsért Egyesület sajtóközleményét:
– Tettünk már javaslatot 28, majd 12 és újabb 5 pontban, hogy végre a város elinduljon a fenntartható működés irányába, mert így nem éli meg a költségvetés az őszt – mondta az Összefogás Pécsért sajtótájékoztatóján Kővári János. Az ÖPE elnöke szerint be kell látnia a város vezetésének, hogy nem lehet mindig csak nadrágszíj meghúzásával megoldani a problémákat.
A friss, előterjesztett számokat tekintve az ÖPE úgy látja, sok olyan tétel van a 2019-es költségvetésben, amelyek nem reálisak. Ilyen például a tömegközlekedés finanszírozására tervezett 1,7 milliárd forint, amely tavaly is 2,7 milliárdot vitt el, de a városüzemeltetés több szeletének kiadásait is alultervezték, szerintük.
Kővári János emlékeztetett az ÖPE korábbi javaslatára, amely szerint a városnak egyetlen lehetősége van a menekülésre a jelenlegi gödörből, mégpedig az okosváros program, amelynek keretében végre az elektromos buszok beszerzése, a közvilágítás és az épületek energetikai korszerűsítése lenne a fontos, mert ezek kétmilliárd forintos megtakarítást jelentenének.
A sajtótájékoztatón a szervezet elnöke felháborodásának adott hangot az élményfürdő beruházásával kapcsolatos újabb késlekedéssel kapcsolatban. – Egyszerűen érthetetlen, hogy a korábban már elfogadott szakmai anyagok alapján is javasolt tüskésréti helyszín helyett miért kell újabb kútfúrásokkal kísérletezni a volt bőrgyár területén? A város vezetésének birtokában lévő szakmai tanulmányok szerint is ott kizárólag 28 fokos víz található, amit nagyon drágán lehet csak majd felmelegíteni, miközben ugyanez a tanulmány megjegyzi, a nagykozári területen található víz 49 fokos és elegendő mennyiségben áll rendelkezésre!
Kővári szerint ráadásul most már félő, hogy az erre a beruházásra szánt Modern Városok Program mintegy 25 milliárdja akár el is veszhet. – A miniszterelnök 4 és fél éve jelentette be a város támogatását és még mindig itt tart a projekt. Ideje lépni!
A fenntartható városüzemeltetéshez a civileket is be kell vonni
Vozár Pál, az ÖPE alelnöke szerint a városi feladatokba sokkal jobban be lehetne vonni a helyi civil szervezeteket. – Nemcsak a közművelődési, hanem minden olyan városszervezési feladatokba érdemes bevonni a civileket, amelyek ismerik az adott városrészben élőket, azok problémáit – mondta Vozár, aki példaként felhozta a közfoglalkoztatásban dolgozók állami támogatásának idei évi csökkentését (már csak 80 százalékos a bértámogatás), amellyel szerinte csak a Biokomnak idén több mint 100 millió forintos plusz kiadása lesz.
Vozár Pál szerint a városrészi civil szervezetek egyfajta multifunkcionális központokként akár részönkormányzati feladatokat is elláthatnának, amellyel nagyban segítenék az ott élők életét, és könnyítenék az önkormányzati feladatok ellátását is.