A két évvel ezelőtti állapotokhoz képest 21-ről 26 százalékra növekedett azoknak a száma Magyarországon, akik jónak ítélik az ország helyzetét, személyes helyzetüket pedig jobbnak tartják a magyarok, mint az országét – közölte az Allianz Hungária Biztosító az MTI-vel.
Az Allianz megbízásából a GFK Hungária Kft. piackutató cég által 2011 áprilisában és 2013 nyarán, ezer fős mintán, a 15 évesnél idősebb lakosság körében végzett reprezentatív kutatás szerint a megkérdezettek optimizmusa alábbhagy, ha az elkövetkező 12 hónapra gondolnak: sem az ország, sem a személyes jövőjük tekintetében nem várnak fejlődést a válaszadók.
Saját jövőjét a fiatal – a 15-29 éves – korosztály látja a legoptimistábban, 30 százalékuk érzi úgy, hogy az elkövetkező 12 hónapban javulni fog a személyes helyzete.
A lakosság a munkahelyek biztonságával és az általános gazdasági helyzettel elégedett a legkevésbé. Amikor az ország jövőjére kérdeztek rá, a nyugdíj- és egészségbiztosítási rendszerek helyzete miatt aggódtak a legtöbben. Saját jövőjük megítélésekor a legmagasabb aggodalom a nyugdíjjal kapcsolatban fogalmazódott meg, a lakosság 74 százaléka tartja bizonytalannak a saját időskori ellátását.
A kutatás szerint ma a lakosság közel fele tud havi rendszerességgel, vagy alkalmanként félretenni pénzt, átlagosan a háztartás havi nettó jövedelmének 13 százalékát.