Orbán Viktor miniszterelnök még az előző év végé, zárt körben beszélt az előttünk álló évtized kihívásairól. A kormányfő politikai igazgatója, Orbán Balázs a Mandineren írt cikkében foglalta össze a beszéd főbb megállapításait.
A cikk úgy fogalmaz, Orbán szerint a következő évtized legnagyobb kihívása az, hogy Magyarországnak sikerüljön kitörnie a közepes fejlettségű országok köréből, és felzárkózzon a fejlett államokhoz, Közép-Európán belül pedig regionális középhatalmi státuszt érjen el – számolt be a Telex.
A miniszterelnök szerint nemzetközi blokkosodás figyelhető meg, akárcsak a hidegháború idején, azonban úgy véli, ebből Magyarországnak ki kell maradnia, szerinte ugyanis az eljelentéktelenedést okoznak.
Orbán Balázs írásában úgy fogalmazott, a magyar felzárkózási stratégia nulladik lépése egy olyan országspecifikus globalizációs logika kidolgozása, amelyben felülírja a negatív hatásokat. Az összekapcsolt gazdaságra épülő modell kínál megoldást erre a problémára.
A miniszterelnök stratégiájéból több kulcsfontosságú elemet is kiemelt Orbán Balázs. Szerinte fontos:
- a magyar bankszektor régiós és globális szereplővé válása,
- tovább kell növelni „a már így is rekordokat döntő külföldi működőtőke-beruházást,
- valamint az energetika terén szükséges minél több kapcsolatot kiépíteni a világ és a szűkebb régió nagy elosztópontjaival”.
- Magyarországnak a jelenleginél is hangsúlyosabban jelen kell lennie a nemzetközi térben, meg kell erősíteni az élelmiszer-, gyógyszer- és járműipart,
- illetve „a felsőoktatás már megkezdett átalakítását arra kell felhasználni, hogy elősegítse a tudástranszfert az ipari szereplők és a távoli kutatóközpontok vonatkozásában