Pécsre gyűlt a vízműves szakma a héten, az ágazat legfontosabb gazdasági kérdéseit vitatták meg a Magyar Víziközmű Szövetség Gazdasági Vezetői Értekezletén. Az országos rendezvénynek a Tettye Forrásház Zrt. adott otthont november 8-án és 9-én.
Amikor az ivóvíz-szolgáltatásról esik szó, többnyire műszaki, innovációs, gyakorlati problémákról és megoldásokról beszélünk, noha mindezek mögött fontos gazdasági mechanizmusok húzódnak, amelyek elengedhetetlenül szükségesek az igazán működőképes, hatékony és fenntartható szolgáltatáshoz. A víziközmű ágazat gazdasági kérdései, problémái álltak a középpontban a Magyar Vízközmű Szövetség és a Tettye Forrásház Zrt. konferenciáján, amely november 8-án és 9-én zajlott Pécsett; az ország vízszolgáltatóitól érkező szakemberek a finanszírozással kapcsolatos kihívásokról és a lehetséges megoldásokról is egyeztettek a Gazdasági Vezetői Értekezleten a Magtár Látogatóközpontban.
A tanácskozáson résztvevőket Páva Zsolt, Pécs polgármestere köszöntötte. A városvezető kiemelte, hogy a vízszolgáltatói ágazat résztvevői országos szinten rendkívül jól működnek együtt, összetartóak, jó közöttük a kapcsolat és a kommunikáció. Ennek az együttműködésnek jó példái az ilyen országos tapasztalatcserék, amelyeknek Pécs már nem először ad helyet – mondta a polgármester. Hangsúlyozta, az ágazatban évekkel ezelőtt megindult egy jelentős változás, melynek következményeként a szolgáltatók száma több mint 400-ról körülbelül 40-re csökkent, ezeket a cégeket pedig komolyan érintette az elmúlt években beindult rezsicsökkentés is. Ugyanakkor – folytatta – ez a pezsgés, ez a változáshullám pár éve „lefékeződött”, a stagnálás okára – melyek között sok a gazdasági tényező – pedig többek között a pécsi konferencián próbálnak meg választ találni a szakemberek.
A városvezető ezután kitért a helyi vízszolgáltató, a nehéz körülmények között létrehozott Tettye Forrásház Zrt. működésére. Kifejtette, hogy amióta a társaság 2009-ben megkezdte munkáját a városban, több komoly kihívással is szembesülnie kellett, de mindvégig helytállt, mint az ország egyik leghatékonyabb vízszolgáltatója.
Sándor Zsolt, a Tettye Forrásház Zrt. igazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy a város a Pécsi Tudományegyetem 650. alapítási évfordulója mellett egy másik fontos jubileumot is ünnepelhet 2017-ben, hiszen idén 125 éve annak, hogy Pécsett 1892-ben átadták az ország egyik első közművesített vízellátó rendszerét, amely a Tettye-forrás vizét juttatta el a város központjába, biztonságos ivóvízzel ellátva a lakosságot. A közművesített vízellátásnak köszönhetően indult meg az 1800-as évek végén Pécs városiasodása, gazdasági fejlődése – hangsúlyozta. Sándor Zsolt emlékeztetett arra, hogy a következő fontos lépés az 1930-as években történt Pécsett, amikor megépült a városban az ország első biológiai szennyvíztisztítója, a keletkező biogázt pedig már ekkoriban is hasznosították.
A konferenciát Kurdi Viktor, a Magyar Vízközmű Szövetség elnöke nyitotta meg. Kitért arra, hogy a 2013-tól a vízművek árbevételét „visszavágó” és költségeiket megemelő intézkedések történtek az országban, amelyek gondolkodásra és cselekvésre sarkallták a szövetséget.
– Az utóbbi években nem nagyon érkeznek olyan vízműves hírek, amelyek arról szólnak, miként építsük a jövőt. Ki vagyunk éhezve arra, hogy lássunk egy hosszú távú finanszírozási modellt. Kérdés az például, hogy ez az ágazat hogyan fog boldogulni az elkövetkező évtizedekben. A társadalmi elvárások pedig lökdösnek minket hátulról, a legégetőbb az, hogy miként fogjuk megtartani a munkaerőt. Óriási feladat áll tehát előttünk, hiszen miközben a kiadásaink nőttek, meg kell találni a gazdasági lehetőségét annak, hogy megtartsuk a dolgozóinkat és közben újabb munkatársakat toborozzunk. Lehet, hogy ezen a konferencián nem tudunk minden kérdésre választ adni, de fontos, hogy láttassuk ezeket a kérdéseket, problémákat, és persze mellettük a lehetséges megoldásainkat is – mondta Kurdi Viktor.