-0 C
Pécs
péntek, november 22, 2024
KezdőlapKorzóÉletmódÖrömtánc pécsi időseknek: torna a testnek és a léleknek

Örömtánc pécsi időseknek: torna a testnek és a léleknek

Szenior Örömtánc csoportok kapcsolódnak be a Pécsi Tanuló Fesztivál 2.0 keretein belül az Alzheimer séta nevű programba. A tánc a megelőzésben, a karbantartásban segít, míg az Alzheimer Café a már beteg embereknek, családtagjaiknak ad tanácsot, segítséget. Mindkét csoportnak közös céljaik vannak, ezért fontos számukra az összefogás, egymás támogatása, segítése.

A szenior örömtánc kimondottan az idősebb korosztálynak kitalált, közösségi mozgásforma. A nyugat-európai országokban közel 45 éve működik, de hazánkba csak nemrég jutott el. Szerencsére már Pécsett is elérhető és egyre népszerűbbé válik. Béres Máriával, a szenior örömtánc Dél-dunántúli régióvezetőjével beszélgettünk.

Ki vehet részt szenior örömtáncon?

– Gyakorlatilag bárki 50 és 100 év között – fogalmazott tréfásan Béres Mária, de természetesen minden korosztályt szívesen látnak. Előre jelentkezni nem kell, egyszerűen el kell menni egy órára. A szenior örömtánc az idős szervezethez igazított, kíméletes mozgásforma és „agytorna”, ami a legújabb kutatások szerint eredményesen késlelteti a demencia és az Alzheimer-kór kialakulását, közölte. Fontos az örömtáncoktató szerint, hogy semmiféle előképzettség és előzetes tánctudás nem szükséges hozzá, a koreográfia kötött és az órákon bárki elsajátíthatja, aki elég kitartó. Emellett partnert sem kell magunkkal vinni, tudniillik az órákon mindenki mindenkinek táncpartnere lesz, tudtuk meg Béres Máriától.

Mozgássérült, kerekesszékes, vagy demenciával sújtott emberek számára is van szeniortánc. Nekik dolgozták ki az úgy nevezett ülve táncolást. Habár Béres Mária csoportjában egyelőre nem volt erre a fajta mozgásra igény, ő is beleépít az órákba és a fellépésekbe ülő táncokat, hogy ne váljon túlságosan megerőltetővé a foglalkozás a résztvevőknek.

Pécsett kik a célcsoport?

Jelenleg 60-70 résztvevővel futnak az órák Béres Mária csoportjában. Többségük hölgy, a legidősebb közülük 76 éves. Ugyan nehézségeik vannak azzal, hogy férfiakat toborozzanak a csoport számára, de még csak 1 éve működnek, így a csoportvezető abszolút bizakodó a jövőt illetően. Elmondása szerint egyelőre még keresik az okát annak, hogy az urak miért nem vállalkoznak a táncra, és később még inkább megpróbálják őket megnyerni a célnak.

Hol tartják a foglalkozásokat?

Országszerte rengeteg helyszínen lehet látogatni az órákat, Pécsett összesen hét helyen. Arra jelenleg még nincs lehetőség, hogy az órákra való utazásban segítsék a táncosokat, ezért is fontos, hogy a város különböző részein tartják az alkalmak. Délelőtti és délutáni órákat is találunk a felsorolásban a hivatalos honlapon, a város különböző részein. Négy oktató, Törteli Ildikó, Béres Mária, Zsemberovszky Zsuzsa és Kőszegi Judit foglalkozik a pécsi táncoslábú nyugdíjasokkal. A konkrét helyszínekről és időpontokról IDE kattintva tájékozódhatunk.

A 2018 szeptemberétől érvényes órarend Béres Mária csoportjában:

A bemutatóikkal mik a céljaik? 

A szenior örömtánc nem csak egy hobbi, komoly felelősség is. Ugyanis a táncosok nem csak a négy fal között gyakorolják tudásukat, a nyilvánosság előtt is kamatoztatják azt. Ezzel is bizonyítják a lakosság fiatalabb és idősebb részének, hogy igenis képesek a mozgásra. Céljuk az is, hogy minél több idősödő ember számára tegyék vonzóvá a lehetőséget, akik ez által javíthatnak életminőségükön, emelte ki Béres Mária. Szerencsére már ott tartanak, hogy a táncosok nem félnek a fellépésektől, sőt. 18-20 ember van a fellépőcsoportban, így néhány színpadra még túl nagy is a létszám.

Béres Mária miért tartja fontosnak ezt a fajta mozgást?

– Nekem lételemem mindenfajta mozgás, méghozzá zenére – mondta a táncoktató. Úgy gondolja, ez az 50 év fölöttieknek szóló táncforma egy nagyon jó dolog. Ezt nem is feladatnak, inkább missziónak éli meg, hiszen a négy fal közül, a tévékészülékek elől szeretné kiszakítani az időskorú pécsi lakosokat. Állítása szerint a táncórákra sok esetben komoran érkező résztvevők a foglalkozások végére mosolyognak, rendkívül élvezik a – szó szerint – örömtáncot. Mára már nem csak együtt táncolnak, de egy év alatt igazi közösséggé fejlődtek, más programokat is szerveznek együtt, tette hozzá.

Hogy lehet valakiből szenior örömtáncoktató?

Először is jelentkeznie kell a képzésre, amit IDE kattintva megtehet. Oktatás jelenleg csak Budapesten folyik, a képzést osztrák mintára, az Osztrák Szeniortánc Szövetség segítségével végzik. Az oktatóvá válás része főként a gyakorlati oktatás, a koreográfiák és a táncoktatás módszertanának elsajátítása.

Dr. Heim Szilvia, a PTE ÁOK Alapellátási Intézetének családorvosa, a pécsi Alzheimer Café szervezője elmondta, az időskori demenciák leggyakoribb formája az Alzheimer-kór, mely jelen ismereteink szerint gyógyíthatatlan betegség. Kialakulására számos elmélet létezik a doktornő szerint, de a pontos okot még nem ismeri a tudomány. A betegséget bizonyos gyógyszerekkel lassítani lehet, illetve tüneti kezelésekkel a beteg és családja életminőségének javítására lehet törekedni, magyarázta el. Ennek része a megfelelő fizikai aktivitás, a testmozgás is. A preventív technikákkal – mint például a helyes táplálkozás, megfelelő alvás, dohányzás kerülése, testmozgás és így a tánc is – a kockázatot lehet csökkenteni azáltal, hogy egészségesebb öregedést eredményez, mondta dr. Heim Szilvia.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő