Bár nagyon óvatosak a vállalkozói érdekképviseletek, de akár egyszázalékos GDP növekedést is hozhat a paksi atomerőmű bővítése. Eközben rágyúrnak az atomnyugdíjasokra is.
A kormányzati számítások szerint a magyar államnak 300 milliárd forintnyi adóbevétele keletkezik, miközben közel 10 ezer új munkahely jön létre, nagyjából 900 milliárd forintnyi megrendeléshez jutnak a magyar vállalatok az orosz beruházásnak – a paksi atomerőmű tervezett bővítésének – köszönhetően. Ebből Baranya is kiharaphat egy jó nagy szeletet – ha időben kapcsolunk.
Hatalmas lesz a verseny, a beszállítói rendszereket most dolgozzák ki. Ezzel – vagyis a javaslatok kidolgozásával – viszot a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamarát bízta meg a Magyar Villamos Művek Zrt., ez pedig előnyt is hozhat a helyi vállalkozásoknak.
– Ez egy exkluzív lehetőség, ám a sikerhez kevés. Már letettünk néhány javaslatot a MVM asztalára, de a baranyai beszállítók száma alapvetően attól függ, hogy árban, minőségben, a határidők betartásában mennyire felkészültek a vállalkozóink, de ugyanilyen fontos az illetékes szervezet, városok, önkormányzatok összefogása, lobbija is – mondta Síkfői Tamás, a kamara titkára.
Szerinte pozitívum, hogy sikerült a kormánynak elérnie, hogy a magyar vállalkozások a beszállítói kör 40 százalékát adhassák, és mivel gigaberuházásról van szó, ezért igen széles az a vállalkozói réteg, amelyet érinthet a munka. A lábtörlőgyártóktól kezdve a számítógépes műszerészekig szinte mindenki részese lehet. Hosszú távon akár egyszázalékos GDP növekedést hozhat a megyének – tette hozzá a titkár.
Sigora Irma, a Baranya Megyei Vállalkozó Központ igazgatója azonban még óvatos. Szerinte egyelőre csak reménykedni lehet abban, hogy Baranya is nyer a beruházással. Úgy látja, a vidékfejlesztés terén ennél nagyobb eredményeket lehetne elérni.
[box title=”Atomnyugdíjasoké a jövő Harkánya?”]Már évek óta tárgyalnak a harkányiak 15 zárt orosz atomváros lakóit képviselő szervezettel, hogy a Pécs melletti fürdőváros által nyújtott szolgáltatásokat kiaknázzák. A szűkebben vett célcsoport 200 ezer atomnyugdíjas lenne, de egymillió vendégre számítanak Harkányban.
A Harkányi Gyógyfürdő Zrt. vezérigazgatója, Kesjár János szerint folyamatos a kapcsolat az oroszokkal, ősszel is náluk jártak, s immár konkrét csomagajánlatot várnak a harkányi vizes szolgáltatásokról, szállodákról, éttermekről. Harkányt már most is látogatják az oroszok, de a cél az lenne, hogy a hévízihez hasonló keleti dömping legyen a baranyai fürdővárosban is. [/box]
A Déli Áramaltról már korábban beszámoltunk, ez is komoly szerepet játszhat a megye és a pécsi vállalkozások életében, azon túl, hogy olcsóbb lehet a gáz.