Az atomvárosok után most a tankcsatáról híres Kurszkkal is szorosabb szövetséget alakít ki Baranya.
Bár sokan a második világháború legnagyobb tankcsatájáról ismerhetik Kurszk nevét, ám a névadó várost is magában foglaló megye nagyon komoly gazdasági erővel bír, viszonylag nincs is messze Magyarországtól,hiszen Oroszország nyugati felében található. A közel félmilliós városban több egyetem is működik, jelentős ipari központ is.
Kedden Kurszk megye és a magyar külügyminisztérium között kereskedelmi-gazdasági, tudományos-műszaki, környezetvédelmi, humanitárius, kulturális együttműködésről írt alá megállapodást Szijjártó Péter miniszter és Mihajlov Alekszandr, Kurszk megye kormányzója.
Szijjártó Péter szerint az EU szankciói és az azokra válaszként adott orosz gazdasági embargós lépések nagyon komoly károkat okoztak az európai – köztük a magyar – gazdaságoknak, továbbá Oroszországnak, Ukrajnának és a volt szovjet tagköztársaságoknak. Úgy vélte, ebben a helyzetben nő a jelentősége a regionális együttműködéseknek, ezért döntöttek úgy, hogy Kurszk megyével szorosabbra fűzik a gazdasági együttműködést
Ezt követően Nagy Csaba, a Baranya megyei közgyűlés elnöke is szignózta a két megye közötti kontraktus az orosz kormányzóval.
Az ünnepélyes keretek között megtartott aláírást megelőzően a Baranya megyei közgyűlés ellenzéki és kormánypárti képviselői egyhangúlag szavazták meg a Kurszk megyével létrejövő szorosabb együttműködést.
Baranya megye és az oroszországi föderáció között az első hivatalos együttműködés az orosz Zárt Atomvárosok Szövetségéve jött létre 2012-ben. Ezen megállapodás szerint együttesen közreműködnek a befektetői és üzleti kapcsolatok kialakításában Baranya megye kis-, és közepes vállalkozásai a zárt atomvárosokkal.
Két évvel később testvérvárosi együttműködést írt alá Harkány a szintén a kurszki területen található Kurcsatov várossal. A fürdővárosba egyébként a rubelválság miatt nem jönnek mostanság az orosz atomnyugdíjasok, holott korábban ez volt a terv.