A tavalyi évhez hasonlóan a nyertesek esélyeit latolgatóknak most se volt könnyű dolguk, ami a legfontosabb kategóriákat illeti, ugyanis ezekben erős mezőny indult a 86. Oscar-gálán. A többi kategória hozta a papírformát, a show pedig nagyon lapos és szokás szerint hosszú volt. Az Amerikai Filmakadémia a 12 év rabszolgaságot ítélte a legjobb filmnek, de Cate Blanchett és Matthew McConaughey is gazdagabbak lettek egy-egy szobrocskával.
A show
Az idei gála házigazdája a nyíltan leszbikus komika, Ellen DeGeneres volt, aki 2007-ben egyszer már levezényelt egy Oscar-díjátadót. Előzetesen azt ígérte, nem fogja ugratni a sztárokat, helyetteviszont sokat mászkál majd a közönség között és bevonja őket mindenféle játékokba.
Számára valóban mozgalmas lehetett, azonban nézőként igazi kínszenvedés volt az este: DeGeneres alapvetően kimerítette a humorforrást egy kis szelfizéssel és pizzarendeléssel. Azért kevés csipkelődés is belefért: Jonah Hillnek például azt mondta, olyasmit látott tőle, amit már régóta nem – utalva ezzel a színész villantására a Wall Street farkasában. Ez még az első pár percben hangzott el, aztán hosszú, eseménytelen órák következtek.
Tavaly a filmzenére építették fel a show-t a producerek, idén a filmhősöket ünnepelték: a kitalált figurákat és a kamera mögött állókat egyaránt. Ez a valóságban tulajdonképpen egy filmtörténeti gyorstalpalót jelentett és visszatekintést a mozi nagy pillanataira. Akik az előző évben fanyalogtak, azok most lehet, hogy visszasírják 2013-at, ugyanis az idei gála tényleg kifejezetten unalmas és lapos volt, mindenféle spontaneitást mellőzve.
A díjazottak
Legjobb film
- 12 év rabszolgaság (rendező: Steve McQueen)
- Amerikai botrány (rendező: David O.Russell)
- Phillips kapitány (rendező: Paul Greengrass)
- Mielőtt meghaltam (rendező: Jean-Marc Vallée)
- Gravitáció (rendező: Alfonso Cuarón)
- A nő (rendező: Spike Jonze)
- Nebraska (rendező: Alexander Payne)
- Philomena (rendező: Stephen Frears)
- A Wall Street farkasa (rendező: Martin Scorsese)
Az este egyetlen pontja tartogatott izgalmakat: a legjobb film és rendező kategóriában erős volt a mezőny, ráadásul idén az eddig kiosztott különböző filmes díjak sem mutatták meg, hogy ki fog tarolni. Nehéz volt tuti befutót jósolni, a 12 év rabszolgaságot és az Amerikai botrányt tartották leginkább esélyesnek a különböző filmes szakemberek. A 12 év rabszolgaság be is váltotta a hozzá fűzött reményeket. Az amerikaiak szeretik megfilmesíteni a rabszolgaság tematikáját, a film összesen három díjat kapott az este folyamán.
A legjobb rendező
- Alfonso Cuarón (Gravitáció)
- Steve McQueen (12 év rabszolgaság)
- David O. Russell (Amerikai botrány)
- Alexander Payne (Nebraska)
- Martin Scorsese (A Wall Street farkasa)
A legjobb rendező Alfonso Cuarón lett, aki spanyolul is megköszönte az elismerést. A Gravitáció ezzel hét díjat söpört be a 86. Oscar-gálán, amit a sci-fi műfajában másnak még nem sikerült elérnie.
Legjobb férfi főszereplő
- Matthew McConaughey (Mielőtt meghaltam)
- Christian Bale (Amerikai botrány)
- Bruce Dern (Nebraska)
- Leonardo DiCaprio (A Wall Street farkasa)
- Chiwetel Ejiofor (12 év rabszolgaság)
A színészek közt nem volt olyan nagy a bizonytalanság, Matthew McConaughey volt a legnagyobb esélyes, aki megtette azt, amit az akadémia kedvel: sokat fogyott és gyógyíthatatlan beteget játszott. Leonardo DiCaprionak ez volt a negyedik jelölése és már évek óta arról beszélnek, hogy Leo bizony nagyon szeretne hazavinni egy Oscar-díjat, amiért meg is dolgozott rendesen. De ezúttal sem sikerült neki, McConaughey kapta a díjat, akit szerencsére nem sikerült szépfiúként elkönyvelnie Hollywoodnak, helyette olyan jókat alakít, mint amit a Mielőtt meghaltam kockáin láthattunk tőle és persze ne feledkezzünk meg a briliáns sorozatról, a True Detective-ről sem.
Legjobb női főszereplő
- Cate Blanchett (Blue Jasmine)
- Amy Adams (Amerikai botrány)
- Sandra Bullock (Gravitáció)
- Judi Dench (Philomena – Határtalan szeretet)
- Meryl Streep (Augusztus Oklahomában)
A hölgyek közül idén Cate Blanchett volt a favorit a Blue Jasmine-ben nyújtott alakításáért, nyerési esélyeit még a film rendezőjének, Woody Allennek nemrégiben kirobbant pedofilbotránya sem ingatta meg – ezzel a második Oscar-díját vihette haza, utoljára 2005-ben díjazták az Aviátorért. Marly Streep az Augusztus Oklahomában főszerepéért 18. jelölését kapta az Amerikai Filmakadémiától.
Legjobb férfi mellékszereplő
- Jared Leto (Mielőtt meghaltam)
- Barkhad Abdi (Phillips kapitány)
- Bradley Cooper (Amerikai botrány)
- Michael Fassbender (12 év rabszolgaság)
- Jonah Hill (A Wall Street farkasa)
A férfi mellékszereplő kategóriában Jared Leto alakítása transzvesztitaként a Mielőtt meghaltam c. filmben tuti befutó volt, így nem okozott különösebb meglepetést, hogy az este első díját ő kapta meg. Megható beszédében Ukrajnáról is szólt, amitől kicsit le is fagytak a nézők, ugyanis az aktuálpolitika nem igazán népszerű téma egy ilyen díjátadón.
Legjobb női mellékszereplő
- Lupita N’yongo (12 év rabszolgaság)
- Sally Hawkins (Blue Jasmine)
- Jennifer Lawrence (Amerikai botrány)
- Julia Roberts (Augusztus Oklahomában)
- June Squibb (Nebraska)
A hölgyek közül a tavaly díjazott Jennifer Lawrence-nek nem sok sanszot adtak, sokkal inkább a 12 év rabszolgaság szereplője, Lupita Nyong’o számított nagy esélyesnek, aki díjra is váltotta jelölését a kategóriában.
Legjobb idegen nyelvű film
- A nagy szépség (Olaszország)
- A vadászat (Dánia)
- Omar (Palesztina)
- Alabama és Monroe (Belgium)
- The Missing Picture (Kambodzsa)
A legjobb idegen nyelvű film jelöltjei közé sajnos nem került be a magyar illetőségű A nagy füzet és a Golden Globe kiosztása után az olasz A nagy szépség volt a legesélyesebb, a készítők simán be is zsebelték a díjat. A vadászat Dánia nevezettje volt, a pedofíliával vádolt tanár története megosztó volt még úgy is, hogy a főszereplője, Mads Mikkelsen az amerikai Hannibal c. sorozat révén hamar nagy ismeretségre tett szert.
Legjobb animációs film:
- Jégvarázs
- Croodék
- Gru 2
- Ernest & Celestine
- The Wind Rises
A Disney ismét gazdagabb lett két Oscarral, a Jégvarázsnak ítélték oda a legjobb animációs filmnek járó díjat. Nem okozott különösebb meglepetést a döntés, nem úgy a díjat átadó Kim Novak, aki kicsit túlzásba vitte a plasztikai műtéteket. A legjobb betétdalnak járó elismerés is a Jégvarázst illeti meg az akadémia szerint.
[note note_color=”#ffff99″]A többi kategória nyertesei:
Legjobb eredeti forgatókönyv: A nő
Legjobb adaptált forgatókönyv: 12 év rabszolgaság
Legjobb filmzene: Gravitáció (Steven Price)
Legjobb betétdal: Let it Go (Jégvarázs)
Legjobb operatőri munka: Gravitáció (Emmanuel Lubezki)
Legjobb látványterv: A nagy Gatsby
Legjobb kosztüm: A nagy Gatsby
Legjobb vágás: Gravitáció
Legjobb smink: Mielőtt meghaltam
Legjobb hangvágás: Gravitáció
Legjobb hangkeverés: Gravitáció
Legjobb vizuális trükk: Gravitáció
Legjobb egész estés dokumentumfilm: 20 Feet from Stardom
Legjobb rövid dokumentumfilm: The Lady in Number 6: Music Saved My Life
Legjobb animációs rövidfilm: Mr. Hublot
Legjobb élőszereplős rövidfilm: Helium [/note]