Hirdetés

Bár több egyeztetés is zajlott, a kiegyenlített erőviszonyok, a politikai patthelyzet miatt az elmúlt három közgyűlésen nem sikerült elfogadni a pécsi önkormányzat működését szabályozó az új szervezeti és működési szabályzatot, valamint az alpolgármesterek személyéről és a bizottságok összetételéről sem sikerült megállapodni. Az Összefogás Pécsért Egyesület (ÖPE) pénteki sajtótájékoztatóján ismertette javaslatát, szerintük hogyan lehetne megoldást találni ebben a helyzetben.

A különböző politikai erők között már hetek óta zajlanak az egyeztetések, hogy a város működőképességének érdekében kompromisszumra tudjanak jutni. Ahogy korábban már beszámoltunk róla, Péterffy Attila polgármester azt kérte valamennyi képviselőtől, hogy október végéig írásban is osszák meg vele, milyen elképzelései vannak az általuk képviselt szerezeteknek a város és az önkormányzat irányításáról, majd november 13-ra egyeztetésre hívta őket. A pécsi Fidesz „korszakváltó kerekasztalt” kezdeményezett. Eközben a közgyűlésbe jutott pártok ismertették javaslataikat, így például a Tiszta Kezek, a Mi Hazánk és a Mindenki Pécsért Egyesület. November 22-én, pénteken pedig az ÖPE is nyilvánosságra hozta javaslatát.

Ahogy Kővári János, az ÖPE elnöke a sajtótájékoztatón fogalmazott, mivel a választások egy paritásos rendszert idéztek elő, a megoldás az, hogy a két fél – a kisebb pártok szempontjait is figyelembe véve – konszenzusra jut. Mint mondta, az ÖPE átnézte az eddigi javaslatokat, és ezek alapján próbáltak egy olyat létrehozni, amit a közgyűlésben minden képviselő elfogadhat. Alábbi javaslataikat Kővári ismertette:

– Ne egy, hanem két alpolgármestert válasszon a közgyűlés. Elképzelésük szerint mind a jobb-, mind a baloldal egy-egy alpolgármestert adna. A kisebb pártok pedig azért ne nevesítsenek alpolgármestert, mert a számarányuk alacsony, és ha ők is javasolnának, a vitának sosem lenne vége – tette hozzá Kővári.

– A szakbizottságok létrehozása előtt szükséges a programok egyeztetése a felek között. Mint Kővári mondta, erre azért van szükség, hogy lássák, miben egyeznek és miben különböznek az elképzeléseik, és ezeket aztán olyan módon osszák el, hogy mindenki érezhesse, a programjának legalább egy része megvalósulhat.

– A bizottságokban is az arányosságot kell tartani. A bizottságok viszont nem fognak úgy működni, ha ott sincs többsége egyik pártnak sem – véli az ÖPE. Ezért azt javasolják, hogy az adott oldal alpolgármestere alá tartozó bizottságokban ugyanaz az oldal legyen többségben. A bizottságok így tudják segíteni az alpolgármester munkáját.

Arra a kérdésre, hogy hol vannak az ellensúlyok a rendszerben, Kővári azt mondta: a közgyűlésben, és a választók tették oda. Ugyanis, mint mondta, a közgyűlésben mindkét félnek többséget kell szereznie, és ezt csak akkor tudja megtenni, ha legitim módon hozza meg a döntéseit.

Az alpolgármesterek személyére konkrét neveket nem említett az ÖPE, mint hangsúlyozták, személyi kérdésekbe nem szeretnének belebonyolódni.

Hirdetés