A következő tanévben több mint kétmilliárd forinttal támogatja a kormányzat a hátrányos helyzetű, főként roma fiatalok esélyteremtését az Útravaló – Macika ösztöndíjprogram keretein belül. Az idei tanévben Pécsen 147 diák vett részt a projektben.
A fiatalokat, különböző alprogramokkal együtt, az ösztöndíjrendszer az általános iskola 7-8. osztályától egészen a felsőoktatásig kíséri. Az elsődleges adatok alapján a programban összesen nagyjából 17 ezer diák vesz részt, őket pedagógus mentorok segítik. A felhívások már júniusban megjelentek, a pályázatokat online felületen július 30. éjfélig, míg postai úton július 31. éjfélig lehet leadni.
Az Útravaló – Macika ösztöndíjprogramnak több alprogramja van. Ezek közül egy a középiskolába való bekerülést, egy az érettségi, vagy szakiskolák esetében a szakma megszerzését, egy pedig a felsőoktatásba segíti bejutni a fiatalokat.
A havi támogatások összege öt és tizenötezer forint között mozog, ami leginkább az iskolától és a tanulmányi eredménytől függ. Hetedik, nyolcadik osztályban öt-, hat- vagy nyolcezer forint lehet az ösztöndíj, de a legjobbak akár tizennégyezer forintot is kaphatnak. A középiskolásoknak nyolc-, tizenegy-, valamint tizenötezer, a szakiskolásoknak pedig hét-, tíz- és tizenháromezer forint jár jó teljesítményükért.
A pedagógus mentorok mindhárom esetben hétezer forintot kapnak diákonként, azonban maximum öt tanulóval kapcsolatban pályázhatnak. Nekik egyéni fejlesztési tervet is ki kell dolgozniuk, a jelentkező iskolásoknak pedig vállalniuk kell, hogy aktívan részt vesznek az értékelésben háromhavonta, valamint nem hiányoznak igazolatlanul tíznél több alkalommal az iskolából.
A programba minden olyan magyar vagy külföldi, nappali tagozatos tanuló pályázhat, aki halmozottan hátrányos helyzetű, védelembe vett, családba fogadott, átmeneti nevelésbe vett, ideiglenes hatállyal elhelyezett, utógondozásban, utógondozói ellátásban részesül vagy hátrányos helyzetű.
Az idei tanévben Pécsen összesen 147 diák kapott Útravaló-Macika ösztöndíjat, az Út a középiskolába alprogramban 19, az Út a szakmához alprogramban 24 és az Út az érettségihez alprogramban 104 tanuló vett részt. Őket száz pedagógus mentor segítette.
Hogy a következő tanévtől mennyivel változik ez a szám, azt a beérkezett pályázatok elbírálását követően tudják megmondani.