Újabb hatalmas lépés a hazai kutatás-fejlesztés területén.
5,1 milliárd forintnyi támogatást nyert el a legmodernebb, országosan is hiánypótló krio-elektronmikroszkóp (KrioEM) beszerzésére, valamint a berendezésen alapuló kompetenciaközpont kialakítására a Pécsi Tudományegyetem. A február 1-jén indult, a PTE és a Richter Gedeon Nyrt. együttműködésében megvalósuló projekt egészen 2027-ig tart majd.
Mint írja lapunkhoz eljuttatott közleményében az egyetem, az egység létrejöttével világszínvonalú módszertani lehetőséghez jut valamennyi orvosbiológiai, természettudományi területeken munkálkodó kutató. Elsősorban a szerkezeti kémia, biokémia, biológia, biotechnológia, az anyagtudomány és nanofizika, virológia és gyógyszerkutatás-fejlesztés, valamint az agrártudomány területén jelent áttörést a KrioEM Kompetencia Központ – amely technológia jelenleg hazánkban nem elérhető.
A jövőben itt végzet kutatásoknak jelentős gazdasági és társadalmi hasznosulása lehet.
Bár a centrum a Szentágothai János Kutatóközpontban jön létre, a mikroszkóp további felhasználását minden hazai akadémiai, felsőoktatási és szakirányú ipari partner bevonásával állítanák a kutatás szolgálatába – fogltalta össze a PTE.