Nemcsak a kilencvenes években meggyilkolt taxis nő ügye rázta meg a pécsieket, hanem egy két évtizeddel korábbi eset is. Pécs mellett 1973. december 7-én este öt késszúrással ölték meg Schunk János sofőrt. Az elkövető négy fiatal volt, akik régóta tervezgették a gyilkosságot. A taxis mindössze rosszkor volt rossz helyen szolgálatban, ez az életébe került.
Komáromi Sándor (19) és élettársa, Boros Karolin (16), valamint Fridrich József (17) és élettársa, Tóth Ilona (18). Ők négyen szerettek együtt eljárni szórakozni, inni. Állandó, biztos munkahelyük nem volt, ha igen, onnan is elszöktek, gyakran be sem mentek dolgozni. Komáromi segédmunkás, párja, Karolin állami gondozott, Fridrich munkanélküli, Ilona pedig takarítónő volt.
Mivel folyamatosan pénzszűkében voltak, elhatározták, disszidálnak. A terv a korabeli beszámolók szerint az volt, hogy taxival Szigetvárra utaznak, a sofőrt időközben elintézik és a lopott autóval szöknek tovább – munkaadóik későbbi elmondása szerint mindannyian odavoltak a kalandfilmekért és a bűnügyi regényekért, volt tehát honnan ötletet meríteni.
[su_note note_color=”#b09391″]A taxisokat akkoriban szigorúan kötötte a diszkréció, nem adhatták tovább egymás között az utasoktól hallottakat, látottakat, de a kollégájuk halála után sokan elmondták, ismerték a jómadarakat és hajmeresztő sztorikat árultak el róluk. Zálogházba adott bundákkal fizették a fuvarokat, Tóth Ilonát és szolgáltatásait gyakran „felajánlották a fiúk” pénzért, aki nem is bánta a dolgot.[/su_note]
Az ötletet halogatta a négy fiatal, de végül december 7-én úgy érezték, itt az idő, mikor Komáromi Sándort hiányzásai miatt kirúgták, 139 forintos „végkielégítéssel”. Ő lett a bűncselekmény kezdeményezője.
A gyilkosság napján György-telepen, a Fridrich családnál gyűlt össze a négyfős banda, ahol a szülők utólagos elmondása szerint a „Komáromi gyerek” valamivel nagyon győzködte fiukat, aki többször nemet mondott. Ezek után indultak a vendéglőbe.
A Hősök terei falatozó üzletvezetője is megszólalt a nyomozás során, aki jelen volt a négy fiatal látogatása idején. Elmondása szerint jaffát és sört ittak, a két lány debrecenit vacsorázott hét-nyolc óra környékén. Fizetéskor alig tudták összekaparni a pénzt. A vendéglőből a fiúk hívtak taxit is, amivel később távoztak. A lányokat közben megkérték, hozzanak térképet és szerezzenek még egy kést, hogy mindkét fiúnak legyen majd egy sajátja.
Alaposan elterveztek mindent. Az eredeti terv szerint a peterdi erdőbe mentek volna a gyilkosság után eltüntetni a nyomokat, de tudták, hogy ez az esőzések utáni nagy sár miatt nem lehetséges. Így Csertő felé veszik majd az irányt, Komáromi nagyszüleihez kanyarodnak, ahol kést szereznek a gyilkossághoz.
A végzetes út
Miután megérkezett a taxi, Komáromi döntött az ülésrendről: ő maga az anyósülésre, Fridrich a sofőr mögé, a két lány pedig a többi hátsó ülésekre ült. Elvitették magukat Csertőre, Komáromi nagyszüleihez. A csertői nagypapa is nyilatkozott az ügyben, ő arról beszélt, mennyire nem kedvelte unokájának párját: „Két hónapja is egész nap csak az ágyban heverésztek és nyalták egymást. Negyedik napon elzavartam őket…”
Elmondta, a végzetes estén amikor a „Fridrich gyerekkel és az Ilonkával” beállítottak, velük volt a sofőr is. Érdeklődtek, vacsorázhatnak-e, de amikor kenyérvágáshoz keresték a kést, sehol nem találták… A taxis nem evett, sürgette őket, hogy induljanak tovább. Ez tíz óra után meg is történt.
Este tíz és tizenegy óra között, Szigetvár felé haladva a két lány megkérte a sofőrt, egy pillanatra álljon meg. Ahogy ez megtörtént, Fridrich hátulról kétszer szúrt a húsz centiméter hosszúságú pengével. Komáromi ráüvöltött Schunk Jánosra, hogy adja oda az összes pénzét. Fridrich még többször belemártotta a kését a taxisba, aki kinyitotta a kocsiajtót, kifordult onnan és menekülni próbált. A két fiú utánarohant, utolérték, Komáromi volt az, aki az ötödik, halálos döfést bevitte. Ezután elvették a pénzét és gyalog elmenekültek.
[su_box title=”Már akkor is probléma volt” style=”soft” box_color=”#b09391″ radius=”2″]Felmerül a kérdés, ami még ma is aktuális: hogyan lehet jobban garantálni a taxisok biztonságát? Az érintett társaság vezetője azt nyilatkozta a gyilkosságot követően, a régi Warszavákat még ellátták műanyag védőfallal, de kényelmetlen volt a sofőröknek, nyáron befülledt, nem szellőzött a kocsi. A fővárosban már egyre több helyen szerelték fel a taxikat URH-val, lassan pedig vidékre is tervezik a rádió bevezetését – 1974-ben jártunk a gyilkosság idején. [/su_box]
A Kaposvárra tartó autóbusz sofőrje vette észre a taxit az úton és a tőle pár méterre fekvő sofőrt. Csak annyit tudott mondani:
„Megszurkáltak… Négyen voltak… két nő és két férfi… az utasaim.”
A gyilkos fegyvert a helyszínen megtalálták. A tudósítások arról nem szólnak, hogyan, mindenesetre a hatóságok még az éjjel elkapták a négy fiatalt.
Az ítélet
A Pécsi Megyei Bíróság előre kitervelt, nyereségvágyból elkövetett emberölés bűntettében bűnösnek mondta ki társtettesként Komáromi Sándort és Fridrich Józsefet, bűnrészesként Tóth Ilonát és Boros Karolint. Komáromi életfogytiglant, Fridrich 15 évet kapott, a lányok közül pedig Tóth Ilona 11 évet, Boros Karolin 10 évet.
Forrás: Dunántúli Napló Archívum