2 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
KezdőlapPécs AktuálKözéletBélférges, ótvaros, szalmonellás lehetsz a szőkőkutaktól

Bélférges, ótvaros, szalmonellás lehetsz a szőkőkutaktól

Ha azt hinnénk a Széchenyi téren száradó törölközők, elégedett szülői mosolyok és pancsoló gyerekek láttán, hogy a pécsi köztéri kutakban fürdőzni jó, akkor hatalmasat tévedünk! Nem győzzük hangsúlyozni, hogy a szökőkutak vizében még csak megmártózni is borzasztóan veszélyes: hüvelyi fertőzéseket, szalmonellát és ótvart is elkaphatunk! Egyszerűen azért, mert ez nem fürdővíz. 

Pécsen közel harminc szökőkút és csobogó található, melyek igencsak csábítóak lehetnek a 35 fokban, mégis tilos bennük megmártózni! Minden intelem ellenére, minden nyáron gyerekek hadai úszkálnak a Színház téri kutakban és a Széchenyi téri csobogókban, elvétve még száradó törölközőkkel és elégedett szülőkkel is találkozni Pécs főterén. A helyzet évek óta változatlan: gombás betegségeket, vírusos bőrbetegségeket, a víz lenyelése esetén hasmenést is kaphat a szökőkút vizében fürdőző, s minél több időt tölt valaki a vízben, annál nagyobb veszélynek van kitéve.

Hiába írjuk meg minden évben, hogy veszélyes, a szülők fittyet hánynak rá!

Borzasztóan piszkos, csak a szükséges szennyeződést távolítják el!

A legfontosabb megemlíteni, hogy a kutakban nem friss víz kering – miért is keringene? –, a kút egy tartályból nyeri a vizét, amely egy keringető rendszer segítségével cirkulál. Még környezetbarát kialakítás esetén is 2-3 havonta szükségessé válik a teljes vízcsere, az elpárolgott, vagy elveszett vizet folyamatosan visszatöltik a Biokom NKft. munkatársai.

A társaság elvégzi az előírt tisztítási munkálatokat, valamint rendszeresen fertőtlenítést végez. Ez jól érezhető, ha a szökőkút közelében tartózkodunk, azonnal érezni lehet a klórszagot. Mivel egy szökőkútnak ugyanakkor nincs olyan vízkezelő berendezése, szűrőrendszere, külön gépháza, mint egy uszodának, illetve fertőtlenítőszert sem használnak olyan nagy mennyiségben, mint egy medencében, egyértelmű: a víz nem lesz olyan tiszta, mint egy medencében.

A szökőkutaknál rendszeresen mechanikus szűrést végeznek, tehát a nagyobb szennyeződéseket, például a szemetet, a cigarettacsikkeket kiszűrik, azonban a mikroorganizmusok kiirtására ez nem elegendő, így ha valaki iszik a kút vízéből, vagy fürdik benne, különböző fertőzéseknek teheti ki magát, mivel a szökőkutak bármilyen hulladékkal, kutya- és madárürülékkel is szennyeződhetnek.

Mire számíthat az, aki mégis megmártózik?

Dr. Péterfi Zoltán, a PTE ÁOK Infektológiai Tanszék vezetője elmondja, hogy a meleg, vizes környezetet kedvelő legionella pneumophila kifejezetten „szereti” a szökőkutak környékét főleg tikkadt hőségben. A legionellózist okozó baktériumtól érdemes óvakodnunk, hiszen heveny influenzaszerű tünetekkel járó lázat, valamint tüdőgyulladással járó betegséget is összeszedhetünk vele. A szakember elmondja, hogy a bélférgességnek is nagy a kockázata, hiszen annak ellenére, hogy tisztítják a kutak vizeit, különböző állatok odapiszkítanak. Ezen kívül tarthatunk még húgyúti fertőzésektől és különböző, hasmenést okozó vírusoktól, baktériumoktól.

Könnyen terjedő betegség az ótvar, ami egy gennykeltő baktérium okozta bőrfertőzés, megjelenése főleg gyermekeken jellemző. A bőr legfelsőbb rétege alatt jön létre körülírtan egy-egy gennygyülem, továbbá a kislányok elkaphatnak enyhébb hüvelyi fertőzéseket, de rosszabb esetben a galambok által terjesztett cryptococcust, sőt akár a szalmonellát is benyelhetik.

Az ótvar szövődményeként megjelenhet nyirokérgyulladás, ami egy vörös csík képében mutatkozik a bőrön, a környéki nyirokcsomók megnagyobbodása is jellemző, de kialakulhat néha orbánc is. A legsúlyosabb szövődmény vesegyulladás lehet, ezért a kiterjedt betegség alatt és a lezajlását követő két hét múlva érdemes vizeletvizsgálatot végezni. A vírusokat és hasmenéses fertőzéseket ráadásul remekül átadják egymásnak a gyerekek a kevésbé fertőtlenített köztéri csobogókban.

A köztéri szökőkutak vize nem csak a szennyezettség miatt veszélyes. A kis mennyiségben bizonyos szemcseppekben is megtalálható tartósítószer a benzalkónium-klorid (BAK), nagyobb koncentrátumban a szökőkutak vizébe is belekerül, célja, hogy megakadályozza a kút algásodását. Ez a szer primer károsító anyag, és könnyedén okozhat kötőhártyagyulladást gyermekeknél.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő