A szakemberek szerint ehhez hozzájárul egy légkörfizikai jelenség, a futóáramlás (poláris jet stream) is. Bozó László meteorológus, az MTA rendes tagja szerint a futóáramlás a sarki hideg és a szubtrópusi meleg levegőt választja el egymástól. A globális felmelegedés miatt a sarkvidéki területek gyorsabban melegszenek, mint a szubtrópusi területek, így a poláris jet gyengül.
A szakember szerint az is tapasztalható már, hogy ritkábban alakulnak ki a Földközi-tengeren mediterrán ciklonok, hiányuk súlyos aszályokat eredményez. Így volt ez az idei nyáron is, amikor a Duna apadt rég nem látott alacsony szintre.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint is furcsa volt az idei nyár. Bár az elmúlt évekkel ellentétben nem alakult ki szélsőségesen erős hőhullám hazánkban, egy hónapon keresztül – július végétől augusztus végéig – nagyon sokáig volt meleg. Amíg tehát „a korábbi nyarakon rendszerint több, de rövidebb hőhullám volt, idén szokatlanul hosszú hőségperiódust tapasztalhattunk” – olvasható a szervezet gyorsjelentésében.