-0 C
Pécs
szerda, január 22, 2025
KezdőlapAbszolút NőmeNőkHázi hajfestés? Inkább ne!

Házi hajfestés? Inkább ne!

Minden fodrász esküdt ellenségei a drogériákban kapható, házilag alkalmazható hajfestékek. Mondhatnánk, hogy egyszerűen csak érdekből, ám ha jobban belegondolunk a szakemberek ellenszenve egyáltalán nem alaptalan. A végeredmény ugyanis sokszor igencsak elmarad a tökéletestől. 

Festés után is fakó, fénytelen haj, napokig színesre festett fürdővíz, és gyakran az elvárttól teljesen eltérő hajszín. Valószínűleg, aki életében legalább egyszer festette már otthon a tincseit, tudja, miről beszélünk. Ám mindez elsősorban nem a bolti hajfestékek összetétele miatt van, nem veszélyesek vagy ilyesmi, egyszerűen csak kevésbé hatékonyak  – így Siklósi Mónika, a Barbakán Szépségszalon tulajdonosa, fodrásza.

– A boltban kapható hajfestékek mindig kifutó szériák, amiket csinos – fodrász által belőtt és festett hajú – modellek arcképével ellátott dobozokba csomagolnak, és tesznek még melléjük valamilyen olajat vagy balzsamot – magyarázza szakember. A legújabb fejlesztésű és legjobb termékek mindig a fodrászok polcaira kerülnek.

hajfestés

Ám mindez csak egy dolog, a bolti hajfestékek legnagyobb rákfenéje a megfelelő szín eltalálása, hiába van ugyanis ráírva a dobozra, hogy jeges (?) gesztenye, ha a saját alap hajszínünk nem „engedi”, hogy a végeredmény valóban a jeges, esetleg gesztenyés legyen.

A hatóidő betartás pedig sokkal lényegesebb, mint ahogyan azt egy laikus gondolná – folytatja Dani Jonatán a pécsi Serena Ricci Hair & Beauty Salon fodrásza.

– Nagyon sokan elkövetik azt a hibát, hogy tovább hagyják fent a festéket, mint a megadott hatóidő. Pedig ezzel egyáltalán nem tesznek jót, mivel az utolsó öt percben a haj elkezd sötétülni, és fakó, matt hatású lesz a végeredmény – így Jonatán.

Ám az sem jó, ha nem várjuk ki a dobozon feltüntetett időt. A festékek ugyanis – a hidrogén-peroxidnak köszönhetően – megbontják a hajszálak szerkezetét, és ha előbb lemossuk a kencét, nem záródik vissza rendesen, ezért szintén fakó, fénytelen és sérülékeny lesz a frizura.

[note note_color=”#b3a4bf”]

Íme a magyarázat

A haj külső hámrétegét egymást tetőcserépszerűen fedő lemezkék alkotják, amiket a faggyúmirigyek által termelt hajzsír von be. A haj fényessége ettől a rétegtől függ: ha a lemezkék szabályosan állnak, akkor a haj fényes, és selymes, de ha megsérül, akkor a haj töredezett, fénytelen és száraz lesz. Amennyiben a hajfesték nem zárja le a hajszál szerkezetét, a lemezkék „nyitva maradnak”. [/note]

hajszál
Egy hajszál mikroszkóp alatt

A dobozba csomagolt pakolások eredetileg a haj hidratálására, vagy a szín megtartására szolgálnának, ezt a feladatot mégsem tudják ellátni. Ezekben ugyanis tized annyi jótékony alapanyag – például argánolaj – sincs, mint a professzionális termékekben.

– Ha a bolti termékben akár csak 0,05 %-ban megtalálható valamilyen hatóanyag, akkor már ráírhatják a dobozra. Ám valójában ez a mennyiség annyira elenyésző, hogy semmit sem ér – magyarázzák a szakemberek.

Épp ezért az lenne a legcélszerűbb, ha minden alkalommal fodrászra  bíznánk frizuránk színezését. Persze nagyon sokszor ennek anyagi korlátai vannak. Siklósi Mónika ugyanakkor felhívja a figyelmet arra is, hogy egy jó szakember bizonyos idő után tud ajánlani a vendégének hajfestéket, amivel akár otthon is tud „dolgozni”, így közösen pénzt spórolhatnak meg, és az illető frizurája sem megy tönkre.

Dani Jonatán pedig hozzáteszi, hogy a manapság egyébként is nagyon trendi ombre hajfestéssel időt (és pénzt nyerhetünk) hiszen elegendő lehet akár 3-4 havonta, vagy még ritkábban fodrászhoz járni. És egy fontos információ, így a végére: egyáltalán nem tesz jó a hajnak, ha hónapról-hónapra teljes hosszába bemázoljuk, ezzel ugyanis beleégetjük a hajvégekbe a festéket. A tőfestés bővel elegendő.

 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő