11 C
Pécs
vasárnap, október 20, 2024
KezdőlapAbszolút NőPszichéÓvjuk gyermekeink szemét a naptól!

Óvjuk gyermekeink szemét a naptól!

Míg mi magunk igyekszünk a színben, fazonban, árban és az UV-védelmi előírásoknak leginkább megfelelő napszemüveget választani, addig sokszor gyermekeink szemét kitesszük a nap káros sugarainak. Pedig maradandó károsodást is szenvedhetnek.

A napfény káros sugarai ellen leginkább a bőrünket óvjuk, naptejet, fényvédő krémeket, lenge öltözetet alkalmazunk. Azt is tudjuk, hogy szemünk megóvása érdekében elengedhetetlen egy UV-védelmi bevonattal ellátott napszemüveg használata. Ám ha gyermekeinkről van szó, sajnos sokszor megfeledkezünk arról, hogy nekik is szükségük van látószervük megóvására, hiszen a napfény okozta károsodásra bőrükön kívül a szemük a legérzékenyebb.

Miért érzékenyebbek a gyerekek?

Csakúgy, mint a gyermeki bőr, a szem is sokkal érzékenyebben reagál a nap sugaraira. Ennek biológiai okai vannak.

– Az UV-sugárzás okozta szemkárosodás halmozódó jellegű, azaz később, felnőttkorban okoz majd tüneteket. A gyerekek pupillája általában nagyobb, szemlencséjük tisztább, emiatt érzékenyebbek az UV-sugarakra, mint a felnőttek. Ezenkívül több időt töltenek szabadban.

Az egész élet alatt elszenvedett UV-hatás 23%-a 18 éves korig történik. Akut panaszokat is okozhat az erős sugárzás, úgy mint túlzott pislogás, könnyezés, az erős fénybe való tekintés nehezítettsége. Extrém esetben a szaruhártyát is leégetheti. Ezt az elváltozást erős könnyezés, szemfájdalom és fénykerülés kíséri – ismerteti dr. Pusztai Ágota gyermekszemész.

Felnőttkori következmények

Már az egészen kicsi gyermekkorban szerzett szemkárosodás is kihatással van a felnőttkori szembetegségekre. Azok a csemeték, akiknek a szeme hosszabb ideig van kitéve a nap erős sugárzásának, felnőttkorukra több, visszafordíthatatlan elváltozást is tapasztalhatnak látószervükön.

– A szemhéj rákosodása, valamint a melanóma is ezek közé a betegségek közé sorolható. Hasonló rosszindulatú elváltozások keletkezhetnek a kötőhártyán is. A szaruhártyán és kötőhártyán úgynevezett kúszóhártya, megvastagodás, hegesedés alakulhat ki. Szoros kapcsolatot feltételeznek a szürke hályog és a korral összefüggő macula-degeneráció (a szem ideghártyájának a központi látásért felelős területének a károsodása), valamint az UV-sugárzás között. Nem véletlen, hogy ezek egyre koraibb életkorban jelentkeznek – ismerteti a káros hatásokat a szakember.

Megelőzés

A fenti betegségek elkerülhetők, ha a szülők – lehetőség szerint optikában – megfelelő UV-szűrős és oldalt is zárt napszemüveget vásárolnak gyermeküknek. Az optikai szaküzletekben a minőségre garanciát vállalnak, de a bababoltok kínálatában is megtalálhatók a babanapszemüvegek. Valószínű, hogy a gyermekek egy része nem, vagy csak nehezen tűri magán az efféle, gumiszalaggal a fejre erősíthető szerkezeteket, de egy-egy rövid időre mindig érdemes megpróbálni felhelyezni. Az időt egyre növelhetjük, végül akár az egész séta vagy autózás ideje alatt a babán maradhat a napszemüveg.

Pusztai doktornő arra hívja fel a figyelmet, hogy a kicsiknél törekedni kell az árnyékolásra. Egy kalap, sildes sapka, az autóban az ablakra helyezhető árnyékoló használatával szintén hosszú távra megóvhatjuk a gyermek látását.

 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő