4 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
KezdőlapPécs AktuálKözéletP. Horváth Tamás a színházigazgató-választásról: mindenki hozza nyilvánosságra a pályázatát!

P. Horváth Tamás a színházigazgató-választásról: mindenki hozza nyilvánosságra a pályázatát!

A pécsi önkormányzat Kulturális Bizottságának elnöke szerint enélkül nem tud felelős döntést hozni a pécsi közgyűlés. Két pályázó nyilvánosságra hozta a pályázatát, kettő nem. A nem az önkormányzathoz tartozó döntőbizottság már meghozta döntését, de a tagokat titoktartásra kötelezték.

Izgalmasan, de nem túl átláthatóan alakul a pécsi színházigazgatói pályázat ügye. 

Az előzmények röviden:

  • Rázga Miklós igazgató nem indul újra a Pécsi Nemzeti Színház igazgatói posztjáért, amire négyen pályáztak, Komáromi György, Bodor Johanna, a Lipics Zsolt-Vidákovics Szláven páros, és Csányi László.
  • Komáromi és csapata, valamint Bodor Johanna nyilvánosságra hozta pályázatát, Lipicsék és Csányi eddig nem.
  • Közben a pályázatokról döntő bizottság már meghozta döntését, ami nem nyilvános, sőt, a tagoknak titoktartási kötelezettsége van nemcsak a szavazás eredménye, hanem a meghallgatásokon elhangzottak tekintetében is. A titkosítást a Pécsi Stop információja szerint nem az önkormányzati oldal kezdeményezte.
  • A Pécsi Nemzeti Színháznak, hasonlóan sok más teátrumhoz, az önkormányzat a fenntartója, de a minisztérium, azaz az állam a társműködtetője.
  • Az állam és a város is ad pénzt a működtetésre, és Pécs városa – hasonlóan más településekhez – nincs olyan pénzügyi helyzetben, hogy egyedül tudja finanszírozni színházát. Az állam 2024-ig évente 527 milliót ad a teátrumnak.
  • A pályázatról döntő bizottság összetételét kormányrendelet szabályozza, “véletlenül” úgy, hogy abban az önkormányzat delegáltjai kisebbségben vannak, a kormányzathoz kötődő szakemberek pedig többségben.
  • A döntőbizottság által javasolt személyről vagy személyekről szavaz az önkormányzat közgyűlése, de ha elutasítja a javaslatot, az állami támogatás elbukását kockáztatja.
  • A Pécsi Stop megírta: az önkormányzat és a minisztérium között az állami támogatás kapcsán köttetett szerződés kimondja, hogy az igazgatói pályázatnál a fenntartó (ez az önkormányzat) kötelezettségei közé tartozik, hogy a „(…) szakmai bizottság által javasolt személyt támogatja. Kivételt képez, ha a Miniszter és a Fenntartó polgármester egyetértésben más személyre tesz javaslatot.”
  • Ha viszont a szerződést az önkormányzat felmondja, bukhatja a színház állami támogatását, ráadásul több évre, hiszen hosszú távú szerződést kötött a két fél. 

Horváth Tamás, a pécsi önkormányzat Kulturális Bizottságának elnöke a Pécsmának elmondta, a Kulturális Bizottságnak és a pécsi közgyűlésnek úgy kellene döntést hoznia egy gyakorlatilag a kormány szája íze szerint összeállított döntőbizottság által kiválasztott jelöltről, hogy a négyből csak két pályázó hozta nyilvánosságra a dokumentumot. A visszajelzések alapján a színházszerető pécsi közönség is ismerni akarja a jelöltek pályamunkáit, hiszen ők fogják nézni öt éven át az előadásokat, nem a döntőbizottság kormány által delegált tagjai. Éppen ezért a képviselő szerint mind Lipics Zsoltéknak, mind Csányi Lászlónak nyilvánossá kellene tennie pályázati anyagát, mielőtt a képviselő-testület elé kerül a döntőbizottság javaslata.

FRISSÍTÉS 16.30: Mivel közvetett módon eljutott hozzánk egy információ arról, hogy a közgyűlés tagjai betekinthettek a nyilvánosságra nem hozott pályázatokba is, megkérdeztünk több képviselőt, és a következőre jutottunk.

A pályázók bizottsági meghallgatásán pártonként egy-két önkormányzati képviselő volt jelen. A képviselők nem kaptak másolatot a pályázati anyagokról és titoktartási nyilatkozatot irattak alá velük. A pályázók a meghallgatáson nyilván nem adták elő a teljes pályázati anyagot, amelyek írásos formában az általunk megkérdezett képviselőkhöz azóta sem jutottak el, így számos képviselő úgy érzi, nincs elegendő információjuk a nyilvánossá nem tett pályázatokról.

 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő