Sikeresen bírálták el az önkormányzat és az önkormányzati cégek Európai uniós pályázatát: komoly víziközműrekonstrukció indulhat Pécsett – közölte a városvezetés. Mint írják, a pályázati siker azokat a véleményeket igazolja, amelyek szerint hiba lett volna az utolsó pécsi fideszes ciklus végén tetemes hitelből belevágni a hálózat felújításába. A közlemény:
Eredményes volt a közös munka
Sikeresen nyújtotta be Pécs a „KEHOP-2.1.11-21-2022-00014 „Víziközmű hálózatok átalakítása, hatékonyságnövelő fejlesztése Pécsett” tárgyú pályázatát – írja a városvezetés. A projektgazda az önkormányzat volt, a munka nagyját a Tettye Forrásház Zrt. és a Pécsi Városfejlesztési Nonprofit Zrt. szakemberei végezték – emelik ki.
A munkák során több mint 14 kilométer hosszúságban ivóvíz és szennyvízhálózat csővezetékeinek cseréje valósulhat meg.
A fejlesztés célja – mint írják -, hogy a ma tapasztalható gyakori csőtörések, vízzavarosodások, illetve az elszivárgó víz okozta veszteségek jelentős mértékben csökkenthetők legyenek.
Pécs önkormányzata 2022 márciusában nyújtotta be pályázati kérelmét, rögtön, amint megnyílt az uniós KEHOP-források lehívásának lehetősége önkormányzati közműcégeknek előtt is – áll a közleményben.
Péterffy Attila, Pécs polgármestere köszönetét fejezte ki mindazok felé, akik részesei voltak a sikernek. Kiemelte azt is, hogy példás volt az önkormányzat cégeinek együttműködése a pályázat anyagának elkészítése során, ami nagy felelősséggel járó és jelentős munka volt.
14 ezer méter vezeték, 3 milliárd forint
A város pályázatát a közreműködő szervezet augusztus 4-én részesítette pozitív elbírálásban. Mint írják, jelen pillanatban a támogatási szerződés megkötése van folyamatban, vélhetően idén szeptemberben megindulhat a kivitelezés is.
A projekt teljes költségvetése bruttó 3.083.731.673 Forint, mely az alábbiakat tartalmazza:
- 2.211.432.832 forint elszámolható nettó költség és a hozzá tartozó 597.086.865 forint. Mivel a támogatási intenzitás 70 százalék, így a projekt keretében elnyert támogatás az elszámolható 2.211.432.832 forint 70 százaléka, azaz 1.548.002.982 forint.
- A projekt keretében megvalósított nem elszámolható útfelújítás és műszaki ellenőrzés 216.702.343 forintos nettó költsége és a hozzá tartozó 58.509.633 forint.
A fejlesztés célja a ma tapasztalható gyakori csőtörések, illetve az elszivárgó vízmennyiség jelentős mértékű csökkentése.
A beruházás hatására a pellérdi vízbázis, illetve Pécs további 15 területén javulhat az ellátásbiztonság és válhat hatékonyabbá a szolgáltatás – írja a városvezetés.
A Tettye Forrásház Zrt. 15 éves Gördülő Fejlesztési Terve alapján 2010 és 2021 között összesen 11,5 milliárd forint értékű felújítást valósított meg a városban, hogy javítson az elöregedett vezetékhálózat állapotán – teszik hozzá.
Nem kellett a sokmilliárdos hitel
Ezt követően a közlemény kitér arra, hogy a sikeres pályázat alátámasztja azok véleményét is, akik az utolsó pécsi Fidesz-ciklus végén élesen bírálták a város akkori vezetésének elképzelését.
„A 2019-es önkormányzati választásokat megelőzően 8 milliárd forintos hitelt vett volna fel a városi víziközmű-szolgáltató ugyanerre a célra, amit 3,5 milliárd forintos önrésszel egészített volna ki az önkormányzat” – idézik fel.
Hozzáteszik: abban, hogy egyáltalán nyilvánosságra került az elképzelés, komoly érdemei voltak a TAKA 2019 nevű pécsi ügyvédi közösségnek, amelynek tagjai akkor igen határozott véleményüket is megfogalmazták.
– Az egész nagyon hasonlított az Elios-lámpák ügyére. Arra mind emlékezhetünk, hogy hazánkban Pécs volt az egyetlen város, amely nem Európai uniós forrásból, hanem piaci alapú hitelből cserélte le közvilágítását az Elios-lámpákként elhíresült világítótestekre. Ugyanez volt a terv a víziközművekkel is, csak nem 1 milliárd forint volt a tét, hanem az önerővel együtt már majdnem 12 milliárd. Úgy, hogy már akkor lehetett tudni, hogy 2020 és 2022 között uniós forrás is megnyílik erre a célra – idézi a közlemény dr. Bodnár Imre ügyvédet, a TAKA 2019 alapító tagját.