Az Országos Meteorológiai Szolgálat jelenti:
Az időjárási helyzet Európában
Szárazföldünk egyetlen, ám markáns hidegfrontja a Kelet-európai-síkság déli részén nagy sebességgel mozog délkelet felé. Mögötte sarkvidéki, tengeri eredetű légtömeg árasztja el Oroszország európai területeit, de még Kelet-Ukrajnában is jelentősen visszaesik a hőmérséklet. Tegnap errefelé még a 10, 18 fokot is elérte a hőmérséklet maximuma, ma azonban már 8, 10 fokkal hidegebb van, és az északi részeken az első hózáporok is megjelentek. Mivel az Ural vidékén a légnyomás 1000 hPa alatt, ugyanakkor Finnországban – ahol egy anticiklon középpontja van – már 1030 hPa körül változik, ezért nagy területen szeles az idő.
Ennek a magas nyomásnak a déli peremén egy sekély ciklonális mező alakult ki, amelynek középpontja mára elérte a Genovai-öböl térségét, ami ősszel a Földközi-tenger meleg vizéből óriási energiát merítve özönvízszerű esőzéseket és heves zivatarokat okoz. Az elmúlt napokban a legnagyobb felhőszakadások a francia Montpellier környékén voltak, ahol egyetlen nap leforgása alatt a magyarországi átlagos éves csapadék fele lezúdult, azonban az esőzések súlypontja fokozatosan Észak-Olaszország fölé helyeződik.
A komoly zivatarok az Alpok legdélibb hegyláncait nem lépik át, de a magasabb hegyvidékek felett – beleértve az Északi-Kárpátok vonulatait is – nagy területen réteges, csapadékot adó felhőzet képződik, ami csütörtök estig Magyarország időjárására is alapvető hatással lesz. Ez a felhőrendszer lassan délkelet felé mozdul, közben vékonyodik, de főleg az északkeleti országrészben adhat több mm-nyi esőt.
Várható időjárás csütörtök estig:
Az Alföldön és a Dél-Dunántúlon is fokozatosan megvastagszik a felhőzet, szűrt napsütés legtovább a Maros-Körös közén várható. Éjszaka már országszerte borult idő valószínű, majd csütörtökön napközben az ország nyugati felében, illetve a Dél-Alföldön szakadozottabbá válik a felhőzet, de csak rövid időszakokra süthet ki a nap. A Dunántúlon nagy területen párás marad a levegő, néhol a köd is a megmarad, de csütörtökön javulnak a látási viszonyok. Eleinte az ország északi és nyugati részein, éjszakától azonban már másutt is több helyen várható kisebb eső, a párás helyeken szitálás is; csütörtökön napközben záporok is kialakulnak. A több csapadékra az északkeleti országrészben számíthatunk. Többnyire mérsékelt marad a légmozgás, de éjjel a Tiszántúlon, csütörtökön napközben a Nyugat-Dunántúlon élénkül meg az északi, északkeleti szél.
A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 10, 14 fok között várható.
A legmagasabb nappali hőmérséklet csütörtökön 15, 20 fok között valószínű, de a tartósan csapadékos északkeleti országrészben ennél hűvösebb is lehet.