Kemény hetek elé néznek a pécsi adórevizorok, ugyanis egy most induló akció keretein belül az éjszakai szórakozóhelyeket, a taxisokat, az éjjel-nappali boltokat is ellenőrizniük kell. Egyre gyakoribb ugyanis a jelzések szerint, hogy az éjjeli órákban nem tartják be a szabályokat.
– Olyan helyeken, ahol asztalhoz hozza a pincér vagy a pultos lány a piát, általában kapok nyugtát, viszont a bulik idején, éjjelenként a csapos a legritkább esetben bíbelődik a pénztárgéppel. Igaz, ezt senki sem várja el, s ideje sem lenne nagyon rá – mondja Laci, aki egyetemistaként gyakran gurít fel néhány Unicum-sör párost a pécsi éjszakában.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak is hasonló tapasztalatai vannak, megfejelve azzal, hogy a hozzájuk érkező jelzések szerint a taxisok sem mindig szeretnek könyvelt fuvart bonyolítani a bulik utáni hajnalokban. Problémás lehet szerintük az is, hogy olykor a pultok mögött állókat „papíron” részmunkaidőben alkalmazzák a kocsmák, holott 8-10 órát dolgoztatnak a valóságban.
– Én négy órára voltam bejelentve, viszont a teljes jatt megmaradt nekem, amikor még tavaly nyáron csaposként dolgoztam. Tudtam, hogy ez törvénytelen, viszont csak így alkalmaztak, ráadásul anyagilag sem jöttem ki rosszul – mondja már Balázs, aki szerint nehéz dolga lesz az ellenőrzésekkel a NAV-osoknak, ha nem lehetetlen.
A hivatal áprilistól több héten át tart a város legkülönfélébb pontjai éjszakai ellenőrzéseket, így könnyen szürkülhet a mai rendszer, s a milliós bírságok visszaterelhetnek egyes tévúton járókat.
– Az ellenőrzés lényege, hogy olyan időpontban is megjelenjenek a revizorok, amikor a vállalkozások kevésbé számítanak ellenőrzésre, de a tapasztalatok is azt mutatják, hogy éjszakánként több a visszaélés a vendéglátóhelyeken, mint nappal – mondja Barlai Krisztina, az adóhivatal helyi sajtósa.
– Az adózók a következő hetekben bármelyik, hét közben este és péntek, szombat éjjel is nyitva tartó szórakozóhelyen, éjjel-nappali üzletben, a nyáron szervezett szabadtéri programok elárusító helyein találkozhatnak az ellenőreinkkel – mondja Barlai, hozzátéve: ha nem adnak nyugtát egy sör után, akár egymillió forintra is bírságolhatják a helyet.
Alkalmazottanként szinten egymillió forintig terjedő büntetés lehet az eredménye annak, ha részmunkaidőst a megengedettnél hosszabb ideig foglalkoztatnak, vagy bejelentés nélkül dolgoztatnak valakit. A NAV-osok a részmunkaidősöket úgy szűrnék ki, hogy az est folyamán többször is visszatérnek egy-egy helyszínre. Ha ugyanazt az alkalmazottat látják több mint négy órán át, máris le tudják buktatni a főnökét.
Ugyanígy a taxisok sem ússzák meg, ugyanis a revizorok taxizni is fognak, mégpedig nyugtáért cserébe. Ha nem kapnak, szintén egymilliós bírságot varrhatnak a vétkező nyakába. A gyanú szerint a pécsi taxisok egy része ugyanis olykor nem indítja el az órát. Azzal az esettel ugyanakkor nem tudnak mit kezdeni, ha a taxisok össze-vissza fizettetnek az ügyfelekkel ugyanakkora távolságért. – Szabad díjszabás van egyrészt, másrészt az út során befolyásolja az órát az állásidő is – mondta lapunknak egy taxis erre. Így érdemes továbbra is előre érdeklődni a tarifák iránt.
[frame]
A felső határ egymillió, de mérlegelhetnek
Barlai Krisztina azt mondja, a bírság mértékének megállapítása során mérlegelik, hogy adózónál volt-e korábban ellenőrzés és az tárt-e fel hiányosságot. Súlyosbító körülmény például, ha adózó többszöri mulasztó, ha az ellenőrzést akadályozza, vagy nem működik együtt. Ha valahol többször sem adtak nyugtát, vagy be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztatnak, 12-30-60 napra az üzletet is bezárhatják. Az alkalmazottat is 50 ezerre büntetik, ha nem ad nyugtát.
[/frame]