Jövőre legalább 25 százalékos tulajdoni hányaddal kell rendelkezniük a gyógyszerészeknek a patikákban. Három év múlva pedig ennek az aránynak 50 százalékosnak kell lennie. A több patikát üzemeltető láncoknak ez nem tetszik, néhányan azonban a szakmaiság visszatérését látják a dolog mögött.
– Pécsen közel félszáz gyógyszertár működik, néhány évvel ezelőtt azonban csupán 30 volt – meséli a 75 évesen, nyugdíj mellett is dolgozó Csizek Miklós. A gyógyszerész egy kis patikát visz, mint mondja, éppen hogy nullszaldós, nyeresége azóta nincs, hogy megnyitották a piacot. Szerinte, túl sok a patika, betegből viszont ugyanannyi maradt. Őt nem érinti változás, hiszen gyógyszerészként egyszemélyben tulajdonos is.
– Úgy gondolom, hogy aki nem gyógyszerész, annak nem kell ezt a szakmát űznie – szögezte le. – Ahogy cipőt a cipőboltból, gyógyszert a gyógyszerésztől kell venni.
Az átalakítást a kormányzat azzal magyarázza, hogy a 2006-ban MSZP-SZDSZ kormányok által meghozott patikaliberalizáció károsan érintette az ágazatot, a szakmaiság sérült, és területi egyenlőtlenségek továbbra is megvannak, valamint nem biztosított az állami ellenőrzés teljes mértékben.
A pécsi gyógyszertárak közül többet is felkerestünk, de nem voltak túl beszédesek, sokan nem akartak nyilatkozni, másokat egyelőre nem érdekel még a kérdés.
A Hálózati Gyógyszertárak Szövetségének (HGYSZ) igazgatója, a pécsi Harmatha Levente szerint a szabályozás a gyógyszerpiac nyitottságát megszünteti, korlátozza, amely felesleges feszültséget és bizonytalanságot gerjeszt a szektorban.
– Visszamenőleges a törvény és a kialakult tulajdonosi viszonyokba avatkozik bele, ami Európában példátlan – mondja.
Úgy látja, rendelkezés a gyógyszerészeket és a beteget is sújtja, hiszen a gyógyszerészek nem feltétlenül szeretnének több százezres havi törlesztő részletet fizetve kényszervállalkozóvá válni.
Az igazgató közölte: az elmúlt években több komoly problémával kell szembenézniük: folyamatosan csökkent az árbevételük, a 2002-óta változatlan árrésük, miközben növekedtek a költségeik és több lett az adminisztráció. Mindezek miatt a gyógyszertárak 20-25%-a vesztéséggel működik. Ezzel együtt úgy véli, ha patikákat kell bezárni, az ellátási zavarokat okozhat.
[frame]
A HGYSZ tagvállalatai összesen 421 patikát üzemeltetnek Magyarországon. Pécsett közel tízet működtetnek hálózatos rendszerben Harmatháék. A becslések szerint azonban nemcsak a hálózatban működőket, hanem más gyógyszertárakat is érinthet a változás: minden második üzlet, úgy 1000-1200 esetében kell a tulajdonosi szerkezeten módosítani.
[/frame]