Páva Zsolt, Pécs polgármestere a PécsMa.hu-nak adott nyilatkozatában beszélt arról, miként egyeztek meg a franciákkal a Pécsi Vízmű részvényeiről, s mi lesz a cég sorsa. A városvezető szerint 2009-ben jó döntést hoztak a szolgáltatás átvételével.
A város 1 euróért vásárolta meg a Pécsi Vízmű Zrt. (PV) részvényeit a francia társ-tulajdonostól, a SUEZ-től. Emellett 10 millió eurós kompenzációt fizet a kormány, mert idő előtt bontott szerződést a város a külföldi multival. Az ellenzék viszont másképpen számol, mint a városvezetés. Ők azt mondják, több mint 5 milliárdba került az adás-vétel.
Kezdjük azzal, hogy a városnak már korábban is voltak vitái a francia tulajdonostársakkal. 2009 októberében a víziközmű szolgáltatás átvételétől kezdve erősödtek fel a konfliktusok, amelyek különböző intenzitással folytak az elmúlt években. Ezt lezártuk, méghozzá békésen. Közel negyven peres eljárásra is pontot tettünk. Sikerült a korábbi szolgáltató, a PV Zrt. részvényeit megvásárolni 1 euróért, amivel közel 700 milliós vagyon került városi tulajdonba, valamint egy tucatnyi szolgáltató-cég került vissza a városhoz. A megállapodás része pedig az a 3 milliárdos összeg is, amit kompenzációként kell a SUEZ-nek kifizetni, ám ezt a magyar kormány állja. Pécs tehát közpénzek kifizetése nélkül oldotta meg a konfliktust. Ezt követően lehet kritikákat megfogalmazni, ehhez mindenkinek joga van, ám pécsiként kérdésessé tenni azt, hogy a város jól jött ki az ügyletből, több mint arcátlanság. De lelkük rajta.
– Az elmúlt hétig az látszott, hogy a bécsi választottbíróságon dől el a kérdés, mégis peren kívüli megállapodás született sokak meglepetésére. Esetleg a franciák érezték úgy, hogy vesztésre állnak, vagy netán a város?
– Úgy gondolom, hogy a józan ész nyert ebben a kérdésben. Tudni kell, a felek között a kezdetektől kialakult egy olyan személyes viszony, hogy a vitás kérdések ellenére tudtunk egymással tárgyalni. 2010 őszén volt egy pillanat, amikor közel álltunk a megállapodáshoz, de számomra ismeretlen okból végül a SUEZ visszalépett a szóbeli egyeztetést követően. Akkor szintén – mint most – ekkora összegről volt szó, majd bekeményítettek, s 10 milliárdos igénnyel léptek fel a bécsi választottbíróságon. Ettől függetlenül a háttérben folyamatosan tárgyaltunk – legutóbb idén márciusban Párizsban -, s így kerülhetett sor múlt pénteken a kontraktus aláírására.
– Úgy tűnik, a város jól jtt ki a megegyezésből, de a pécsiek mit éreznek majd mindebből?
– Azt, hogy továbbra sem fog emelkedni olyan mértékben a vízdíj, mint ahogy azt a SUEZ által delegált menedzsment tervezte még a Pécs Vízmű idején. Az elmúlt években egyszer csökkentettük a vízdíjat, bár kétszer emelkedett az ár, de jóval az infláció alatti mértékben. Úgy vélem – az országos tendenciákat nézve -, hogy az elaprózott, drága szolgáltatók ideje lejárt, ehelyett nagyobb, integrált szolgáltatók veszik át a helyüket. Várhatóan a Pécsi Vízmű is egy már létező vagy létrehozandó cég része lesz, akár a Tettye Forrásházba is beolvadhat. Minderről azonban még nincs döntés. Várhatóan még idén eldől a kérdés. A Pécs Vízmű addig is szolgáltat, hamarosan elindul ugyanakkor a cég átvilágítása, hogy pontosabb képet kapjunk.
– A Tettye Forrásházat 2009 óta több kritika érte. Ön miként értékeli a cég munkáját?
– Ha onnan nézzük, milyen feltételek és körülmények között alakult meg a Tettye Forrásház, akkor bravúros a teljesítményük. A kezdetektől eltekintve ugyanakkor azt mondhatom, hogy túlnyomórészt elégedettek lehetünk, de a számlázással gondok vannak, ami borsot tör a fogyasztók orra alá. De elindult már ennek a kezelése, csökkennek majd a panaszok. Szakmailag jól teljesít, hiszen közel kétmilliárdot költöttek karbantartásra, javításra – felelősen gondolkodnak a vagyonról, a szolgáltatásról.
– Ha vissza mehetne az időben a mai tudásával, újra átvenné a vízzsolgáltatást?
– Nehéz erről ma nyilatkozni, hiszen az elmúlt három évben minden résztvevő – a különböző kormányok, én is – komoly tudással gazdagodtunk. Akkor még nem tudhattuk, hogy a korábbi szocialista kormányt az Orbán kabinet váltja majd. Akkor azért kellett gyorsan lépnünk, hogy a kialakult áldatlan helyzetet megoldjuk, miszerint a pécsiek által befizetett vízdíjat ne Pécstől messze költsék el. Most utólag is azt mondom, hogy talán ez volt a legjobb döntés.