A Nagy Lajos Gimnázium korábbi igazgatója, Páva Péter vezeti a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ megyei tankerületét. Szerinte nyugodtan, csendben zajlik majd az átadás-átvétel. Az iskolák üzemeltetése marad Pécsnél.
– A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KIK) január elsején kezdi meg működését, s a megyei, az önkormányzati tulajdonban lévő iskolák szakmai irányítását, működtetését veszi át – magyarázza Páva Péter, a Nagy Lajos korábbi igazgatója, a KIK megyei vezetője. Ekkortól a pécsi tankerület – követve a járási rendszert – közel 60 intézményt irányít majd, de a megyei szakképzés és a pedagógiai szakszolgálatok is ide tartoznak jövőre.
– Közel húszezer diák tanul majd a központ égisze alatt, de célunk, hogy ők mindebből rövid távon semmit, hosszú távon minőségi javulást vegyenek észre. A nyugodt, folyamatos működés biztosítása, hatékony, sokszínű rendszer kiépítése a célom – folytatja a vezető.
Az igazgató szerint lényeges az is, hogy a váltás ellenére a működtetésben se legyen törés.
– Ennek egyik fontos elemeként a munkatársakat megtartjuk, azaz létszámleépítés nem lesz – hangsúlyozza Páva Péter, aki szerint az új rendszer a kiegyensúlyozott esélyegyenlőségen alapul, igazságos és ésszerű, visszaadja a tanárok tekintélyét és növeli a nevelés hatékonyságát.
A háromezer főnél kisebb településeken az üzemeltetésből eredő fenntartási feladatokat és az ehhez kapcsolódó költségeket a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ vállalta magára, hacsak a település másképpen nem rendelkezett, míg a háromezer főnél több embert számláló településeken mindez a település dolga marad.
Pécs esetében ez azt jelenti, hogy csakúgy, mint az iskolai vagyon – azaz maguk az épületek, a felszerelések, taneszközök – a város tulajdonában és fenntartásában működnek tovább. Az épületet és az eszközöket mindössze ingyenes használatba kapja meg a KIK, a majdani karbantartási munkák az önkormányzatot terhelik majd. Mindez azonban azt is jelenti, hogy az uniós fejlesztési forrásokért is a város pályázhat majd.
A rendszer legnagyobb hozadéka az lesz, hogy az állami szerepvállalással az új feladatmegosztás igazságosabb, kiszámíthatóbb és kiegyensúlyozottabb viszonyokat teremt, nagyobb biztonságot nyújt a gyerekeknek és a pedagógusoknak.
Az állami irányítás azt jelenti, hogy januártól a pedagógusok és a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítők bérét, járulékait is központilag biztosítják, valamint a taneszköz-ellátást és a külső szakmai ellenőrzést is az állam végzi.
[frame]
Negyed évszázada a tanári pályán
Páva Péter 1957-ben született Pécsett. A pécsi tanárképző főiskolán földrajz-testnevelő szakon végzett, majd a bölcsészkaron pedagógiai diplomát is szerzett. Tanárként 1986-ban kezdett el dolgozni a Nagy Lajos Gimnáziumban. 1995-ben kollégiumigazgatóvá, 1997-ben a gimnázium igazgatójává nevezték ki. Az iskola új vezetője Dobosi László lesz, ő 1999 óta tanít az intézményben, történelem, hittan, filozófia és társadalomismeret tanári végzettsége van.
[/frame]