Városunk, valamint Gdansk, Genova, Lipcse, Ljubljana együtt jövő év végére egy Európában egyedülálló nemzetközi kreatív ipari klasztert hoz létre. Mindez azt jelenti, hogy az egykori iparvárosok a kulturális szféra erősítésére teszik fel a jövőjüket, s az egyes projektekben is szorosan együttműködnek – hangzott el egy március 7-én rendezett sajtótájékoztatón.
Hogyan lehet új fejlődési pályára állítani egy egykori iparvárost? Milyen lehetőségek vannak arra, hogy a kulturális ipar munkahelyeket és nyereséget teremtsen a művészeti vállalkozások esetében? Hogyan helyezhetjük új alapokra a kulturális városfejlesztést? Többek között ezekre a kérdésekre ad választ az a most elkészült tanulmány, amely a Gdansk, Genova, Lipcse, Ljubljana és Pécs összefogásában működő Creative Cities Projekt kapcsán készült el.
Mint korábban beszámoltunk róla, az egykori iparvárosok nemrégiben egyedülálló kezdeményezést hoztak létre a nemzetközi kreatív ipari projekt keretében.
A helyi érdekcsoport bevonásával elkészítették a kreatív ipar SWOT elemzését, kutatva a lehetőségeket a további közös fejlesztési akciók kialakítására. Jelenleg a közös akciótervet készítik, amely a hálózatépítés, a képzési rendszerek fejlesztése, közös marketing terv keretében fogalmazza meg az együttműködési kereteket. A most elkészült elemzés alapot adhat a potenciális kreatív ipari fejlesztések és projektötletek eredményes menedzselésére, a kreatív iparban rejlő lehetőségek hatékony kiaknázására, új ágazatok közötti együttműködésen alapuló összefogások kialakítására.
Mint azt az önkormányzat nevében Girán János, a Polgármesteri Kabinet első embere elmondta, Pécs számára kulcsfontosságú az egyre erősödő együttműködés, hiszen a „kultúra városa” 2010-ben megszerzett kapcsolatait, s hírnevét ezáltal a jövőben is hatékonyan tudja használni.
Hozzátette: az öt város együttműködése fontos kezdeményezés, amely továbbviheti azt a célt, hogy Pécs fontos, megkerülhetetlen kulturális várossá fejlődhessék. Olyan potenciált képvisel a Creative Cities program, amelyet Pécsnek kár lenne veszni hagynia – mondta el Girán János.
Síkfői Tamás, a Dél-Dunántúli Kulturális Ipari Klaszter elnöke, az iparkamara titkára a kulturális ipar fontossága kapcsán elmondta: Európából el fog tűnni a hagyományos értelemben vett ipar a következő egy-két évtizedben. Mivel a gyárak leállnak, a kontinensnek szüksége lesz munkahelyteremtő vállalkozásokra. A kulturális ipar fejlesztése emiatt is elkerülhetetlen – tette hozzá.