Információink szerint már a holnapi kormányülésen eldőlhet, mennyi adósságot vállal át az állam Pécstől. Úgy tudjuk, a korábbiakkal ellentétben nem 50, hanem akár 70 százalékkal is kevesebb terhet kell cipelnie majd a városnak.
A maihoz képest minimális, néhány százmillió forintos hitelállománya volt az önkormányzatnak a rendszerváltást követő években 2002-ig. Tíz évvel ezelőtt azonban drasztikusan elkezdett nőni az adósság, olyannyira, hogy 2003 és 2008 között már több mint 30 milliárdnál járt az egyenleg mínuszban.
A kormány tavaly jelentette be, hogy az állam átvállalja a települések adósságát, lakosságszám függvényében 40 és 100 százalék között. Pécs esetében eddig 50 százalékról szóltak a hírek, azaz a város adósságának felét vitte volna el az állam. Lapunk azonban úgy tudja, ennél is kedvezőbb döntés születhet holnap, amely már a hitelállomány 70 százalékáról szólna.
Pécs mai árfolyamon számított teljes adóssága, a korábban vállalt kamatterhekkel együtt körülbelül 44 milliárd forint. Ennek mintegy 70 százalékát „vinné el” az állam, ami 31 milliárdot jelent. Ez hatalmas segítség Pécsnek – mondják a közgazdászok.
– A következő években évi 5 milliárd forintot kellene fizetnie Pécsnek a különböző bankok felé, egyrészt a tőketörlesztés, másrészt a kamatfizetések miatt. Ez elképesztően nehéz a mai gazdasági viszonyok között egy önkormányzat számára – magyarázza dr. Schepp Zoltán.
A PTE Közgazdaságtudományi Kar docense szerint a városnak majdnem úgy kell gazdálkodnia és számolnia, mint egy otthoni háztartásnak. Ha sok hitele van, komoly pénzügyi terhei, akkor nagyon alaposan át kell gondolni, hogy mi az, amire kiad akár egy forintot is. Ha kisebb a nyomás, kevesebb a „sárga csekk”, akkor nagyobb mozgástere van, esetleg még tartalékolni is tud.
– Nincs szoros ok-okozati összefüggés a polgárok jóléte, pénzügyi, anyagi körülményei és egy önkormányzat eladósodottsága között. Így valójában az átlagemberek számára rövid távon nincs következménye annak, mennyivel csökken egy város hitele – magyarázza Schepp Zoltán.
Természetesen, ha egy önkormányzatnak tele a kasszája, és nem csak azon kell gondolkodnia minden hónapban, hogy miből és hogyan törlessze elődei milliárdos hiteleit – Pécsen ez havonta 400-500 millió forintos kiadást jelent -, akkor van lehetősége olyan fejlesztésekre és gazdálkodásra, amellyel a városlakók jólétét szolgálhatják.
A szakértő szerint tehát badarság lenne azt hinni, hogy az adósság tetemes „eltűnésével” eljön a Kánaán a településeken, a probléma ugyanis nem szűnik meg, pusztán nagyobb mozgástere marad az önkormányzatoknak arra, hogy meglévő, megmaradó hiteleiket törleszteni tudják anélkül, hogy a csőd veszélye fenyegetné őket minden nap.