-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapPécs Aktuál6 hely, ahol a föld alá ereszkedhetsz Pécsen!

6 hely, ahol a föld alá ereszkedhetsz Pécsen!

A legenda szerint egy egész várost ki lehetne alakítani a Pécs alatt gyűrűző titkos pincerendszerekben. A mesét táplálja, hogy egyre több föld alatti járatot megnyitnak a nagyközönség előtt, melyeket szervezett tárlatvezetés keretében be is lehet járni. Összegyűjtöttük a legizgalmasabbakat!

A városban jelenleg három alagútrendszer van: az ötemeletes pezsgőpince, az egyetem tulajdonában lévő pincerendszer, amit több mint félmillió téglából építettek, és a Széchenyi tér alatti járatok. Persze nem mindegyik látogatható, de azért van bőven program, amiből válogathatunk, ha föld alatti „mélységbe” vágyunk. Mutatjuk ezeket!

A titkos terem, ahol a bizalmas párbeszédek zajlottak

A Pécsi Egyházmegyének köszönhetően az érdeklődők a püspöki palota kertjéből lemerészkedhetnek abba a titkos alagútba, ami igazi legendává vált a pártállami idők alatt, és csak a bennfentesek tudhatták, mire is használja a püspök a közlekedési folyosót. Eláruljuk: az egyházmegyét a hatvanas évek elejétől az 1989-es rendszerváltásig vezető Cserháti József püspök a pincerendszer egyik, a külvilágtól gondosan eltitkolt termébe a „Texas bárba” invitálta azokat, akikkel úgy akart beszélgetni, hogy ne hallgassák le a kommunisták.

A középkori káptalani pincék

A Janus Pannonius Múzeum szervezésében a Kőkertből indul egy izgalmas séta a középkori Pécs mélységeibe. A közel egyórás látogatás alatt megismerkedhetünk az épületekkel és a bennük lakók történetével, életével, emlékeivel. A fejlámpás sétát Tillai Gábor történész vezeti, miközben mesél a pincerendszerről. Megtudhatjuk többek között, hogy valójában ez a része a föld alatti járatoknak a bor, tök és gabona tárolására szolgált, melyeket a kanonok kaptak, hiszen annak idején nem pénz volt a fizetségük.

A sírkamrák, ahol éjszaka is „botorkálhatunk”

Azt bizonyára minden pécsi tudja, hogy a Cella Septichora Látogatóközpontban ókeresztény sírépítmények tucatnyi föld alatti sírkamrája tekinthető meg, amelyek 1600 évig pihentek a felszín alatt. (Az is tény azonban, hogy építésük idején nem volt mindegyik teljesen a föld alatt.) Novembertől különleges, misztikus élmény keretében is megtekinthető a világörökség részének nyilvánított látnivaló: fejlámpás séta indul a kivilágítatlan ókori sírkamrák sejtelmes labirintusában – magyar nyelven – november 9-én 17.30-kor, 23-án 17.00-kor, angolul pedig 30-án 17.00-kor.

A püspöki kripta, melyet egy évben csak egyszer látogathatunk

Szintén a Pécsi Egyházmegye szervezésében az elmúlt években egyetlen napon, április 12-én, az elhunyt püspökök emléknapján tematikus idegenvezetés keretében a püspöki kriptát is megtekinthetik az érdeklődők. A boltíves teremben a Pécsi Egyházmegye nyolc korábbi főpásztora nyugszik a márványtáblákkal fedett sírhelyeken – köztük Cserháti Józseffel. A tárlatvezetés a székesegyház altemplomából nyíló kriptában kezdődik, majd az altemplomban folytatódik Janus Pannonius és Dulánszky Nándor sírjánál.

Az ötszintes, közel 2 km hosszú pincerendszer

A 45 perces túra során a látogatók lemehetnek Pécs egyik büszkesége, a 150 éve Littke Lőrinc által alapított Pezsgőház középkori eredetű, ötszintes, közel két kilométer hosszú  pincerendszerébe. A történelmi hangulatot idéző látogatás során a hagyományos pezsgőkészítési eljárásokkal is megismerkedhetnek az érdeklődők, de még pezsgőkóstoláson is részt vehetnek.

A múltba visszarepítő föld alatti pincetúra pezsgőkóstolással összekötve igazán egyedi program, és a működő pezsgőgyár is ritkaságszámba menő látvány.

A dzsámi alatt húzódó altemplom

A magyarországi török-iszlám építészet legjelentősebb alkotása, Pécs egyik jelképe a dzsámi. Pár éve pedig az épület alatt lévő altemplom is megnyílt a látogatók előtt. A helyiség egy temetkezési hely, ahol számos ismert pécsi család sírboltja található. A pár éve felújított látogatóközpontban a templom történetét korszerű technikai eszközök, virtuális bemutatók segítségével ismerhetik meg a látogatók. Az interaktív térből az altemplomba jutunk, majd a kriptán keresztül mehetünk fel a templom belső terébe.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő