Nem is olyan rég jelent meg egy újfajta drog, ami szemernyit sem hasonlít a megszokott kábítószerekre. Első ránézésre alapvetően ártalmatlannak tűnik a dolog. Nem kell belőni, nem kell elszívni, nem kell lenyelni. Simán csak hallgatja az ember, az „i-dosing” nevezetű cucc ugyanis egy hangdrog, az anyagozás pedig lényegében egy-egy kábító hangfájl végighallgatásában merül ki. Van ahol már tiltják!
A legújabb őrület, a hangdrogozás, a fülön keresztül szédíti meg az ember agyát, ennélfogva jelenleg nem létezik nála tisztább cucc. A „drogos” fogja a fülhallgatóját, bedugja, rákattint a hangfájlra, és már indul is a móka. Ez az újfajta bódulat pedig egyre komolyabb pánikot kelt a világban. Szaúd-Arábiában például már a kormányt is izgatja a digitális kábszer, ami ott állítólag már komoly függőket termel. Libanonban pedig már komoly szankciókkal sújtanák a terjesztőket és a fogyasztókat is.
[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=J__BtS1II2c” width=”650″]
Az „i-dosing” olyan hangfájlokkal kényezteti a szédelgésre vágyókat, amelyeket hangtechnikusok (és underground zenészek) hoznak létre konkrétan beállási céllal. A lényeg annyi, hogy a sztereó fülhallgató két hangszórójából két külön, monoton, statikusan búgó és sustorgó hang szól bizonyos frekvenciabeli eltérésekkel. A fülekbe jutó hangfolyamok közötti frekvenciakülönbség pedig megmozgatja az agyat, ami próbálja helyre rakni, kijavítani, beazonosítani a rá ható kisebb sokk forrását. A két hallójáratba jutó frekvenciák közötti eltérés változtatásával érhető el a kívánt hatás, legyen az nyugtató, élénkítő, altató, vagy hallucinatív.
[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=SAyA7rfyF38″ width=”650″]
Szemelyácz János pécsi addiktológus lapunknak elmondta, hogy az „i-dosing” hatása abban rejlik, hogy a búgás által lefoglalt és összezavart agy, valamint a külső zajok kiszűrése miatt a „fogyasztó” mesterséges meditatív, önhipnotikus állapotba kerül. Ez a stádium azonban elérhető a brutális hangok zúgatása nélkül is, példának okáért tradicionális meditációval, intenzív mozgással, vagy csupán pár percnyi vízben lebegéssel. A szakember hozzátette, jó lenne, ha a dugóban ülő, mérges sofőrök is néha hallgatnának ilyen „zenét” káromkodás helyett.
A drog itthon egyelőre legális, mindenki kedvére „be is adhatja” magának a fenti termékmintát, de csak óvatosan! Kommentekben várjuk a tapasztalatokat.