1 C
Pécs
vasárnap, november 24, 2024
KezdőlapPécs AktuálA gyógyíthatatlan betegekre emlékeztetnek majd az elültetett nárciszok

A gyógyíthatatlan betegekre emlékeztetnek majd az elültetett nárciszok

A Méltóság Mezeje elnevezésű rendezvényt tartja október 15-én, 15 órakor a Pécs-Baranyai Hospice Alapítvány. A helyszín ezúttal a Leőwey Klára Gimnázium díszterme.

Az alapítvány már 2004 óta segíti a súlyos állapotban lévő betegeket, nyújt támogatást nekik, valamint családjaiknak az ápolásban és a tünetek enyhítésében. A Méltóság Mezeje nemzetközi rendezvényhez 2008-ban csatlakoztak, ezt minden évben kétszer rendezik meg Pécsett: ősszel a hospice- és palliatív ellátás világnapjához kapcsolódóan, megemlékezés keretében elültetik azokat a nárciszhagymákat, amik tavasszal – mintegy a betegek és az őket ápolók előtt tisztelegve – kihajtanak. A szépséges sárga virág ugyanis a gyógyíthatatlan daganatos betegek szimbóluma, az élet, a remény, a ragaszkodás jelképe.

Mint az Csikós Ágnes, a Pécs-Baranyai Hospice Alapítvány elnöke lapunknak elmondta:

[su_quote]a programmal célunk és feladatunk, hogy a súlyos betegségeknek és az elmúlásnak a természetes voltát, vagyis az élet-halál körforgását; valamint a szenvedő emberrel való együttérzést, a felé irányuló segítségnyújtás és gondoskodás iránti nyitottságot minél szélesebb körben elültessük a társadalomban. A betegeknek és családjaiknak nagyon fontos, hogy ne csak szakemberek, hanem a helyi közösségek is melléjük álljanak, erre szeretnénk felhívni a figyelmet a rendezvénnyel.   [/su_quote]

Kiemelte, nagyon hálásak a rendezvényen fellépőknek és minden közreműködőnek, akik önként vállalkoztak erre. Mint elhangzott, az alapítvány célja az is, hogy minél fiatalabb korban megkezdje a téma iránti érzékenyítést, így kifejezetten örülnek annak, hogy egy oktatási intézményben, óvodások és iskolások közreműködésével valósulhat meg 2021-ben a Méltóság Mezeje. A műsor után a résztvevők együtt ültetik majd el a nárciszhagymákat a Szent István téren, ezekkel emléket állítva az elhunytaknak és a súlyos betegeknek.

– Tapasztalatom szerint a mai világban a halál természetessége szinte megszűnt. Emiatt a betegség és az élet utolsó időszaka, mintha szégyellnivaló lenne a társadalomban. Ebben a nagyon nehéz élethelyzetben a betegek sokszor érzik, hogy magukra hagyták őket, hiszen nehezen tudunk kapcsolódni a hozzájuk, a családjukhoz. Pedig sokszor elég lenne csupán megkérdezni, miben tudunk segíteni, együttérzésünket kifejezni valamilyen módon, nem elfordulni. Szeretnénk, ha a szemléletformálás érdekében sokan velünk tartanának a programon, a részvétel a jelenlegi járványvédelmi előírások betartásával bárki számára lehetséges, önkéntes maszkhasználatra bíztatunk mindenkit – fejtette ki Csikós Ágnes.

Képeink egy korábbi rendezvényről:

A teljes program: 

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő