Összesen csaknem 700 km-t tolt le egyhuzamban a pécsi Mindum Károly egy hamburgi versenyen. Az ötvenhét éves környezetmérnök teljesítette a tripla ironmant, és nem is akárhogy: jóval szintidő alatt, 51 órán belül lenyomta a távot. Magyarországon rajta kívül mindössze tíz embernek sikerült végigcsinálni Európa leghosszabb folyamatos triatlon versenyét.
– Az emberek többségének a szimpla ironman is erőn felüli teljesítménynek számít. Ön ennek a háromszorosával küzdött meg. Hajtja a versenyszellem?
– Nem igazán szeretek versenyezni, a sportban a teljesítmény érdekel. Életem első tripla ironman-jén az volt a cél, hogy szintidő, azaz 58 óra alatt beérjek a célba, és ez sikerült. Világ életemben szerettem feszegetni a határaimat, egyetemista koromban sem az egyszerű sportokat kerestem, a kihívás érdekelt. Sziklát másztam és barlangásztam. Aztán idősebb koromra, a családalapítás után ismerkedtem meg a triatlonnal, és beszippantott ez az életérzés.
[su_note note_color=”#fda484″]
A sima Ironman 3,8 km úszásból, 180 km kerékpározásból és 42 km futásból áll, a tripla ennek értelemszerűen a háromszorosa, vagyis 11,4 km úszást, 540 km kerékpározást és 126,6 km futást kell lenyomniuk a versenyzőknek.[/su_note]
– Vagyis nem huszonévesen kezdett vasemberkedni?
– Nem, és már jócskán családos ember voltam, amikor az ultra sportok (24 órás futás, dupla, tripla ironman) felé fordultam. Bármilyen furcsa, az ilyen nagy teljesítményt igénylő versenyeken nem a fiatalok járnak elöl.
– Pedig azt gondolná az ember, hogy egy zsengébb szervezet könnyebben megbirkózik 700 km-rel…
– Épp ellenkezőleg. Inkább a 40-50 éves korosztályra jellemző, hogy végigcsinálják az ultra kihívásokat. Egy ilyen versenyre nem lehet egy év alatt felkészülni, szükség van hosszabb távú sportmúltra, hogy az ízületek megerősödjenek és megfelelően edzett legyen a test. Emellett fontos a mentális felkészültség és ott van az akarati tényező. Bizonyos genetikai adottság is kell, ami gyakran felkészüléssel sem pótolható. Nekem öt évembe telt, mire el mertem indulni Európa leghosszabb triatlonján.
[su_note note_color=”#dcf1af”]
Egy kis érdekesség
A tripla ironman versenyen a résztvevők hozzávetőlegesen 30 000 kalóriát égetnek el, amit érthető módon nem lehet szilárd ételekkel pótolni. Károly a verseny közben a tésztaételek és a rizs mellett bébiételeket is fogyasztott, illetve mesterséges táplálékkiegészítőkkel, magnéziummal, kalciummal, sótablettával és különféle gélekkel tartotta formában magát. A megfelelő energiapótlás ugyanis döntő mértékben hozzájárul ahhoz, hogy mennyire sikeres a táv teljesítése.[/su_note]
– Hogyan lehet felkészülni egy ilyen versenyre, egész nap a medence, a futópálya és a bringa között ingázik?
– Ez azért túlzás, de tény, hogy a sport úgy tartozik bele a napi rutinjaim közé, mint a fogmosás vagy az evés. Hetente háromszor úszok hosszabb, négy-ötezer méteres távot, és két technikai edzést tartok edző segítségével, átlagosan 10-20 km-t futok, és hétvégente hosszabb távokat, 200 km-eket tekerek. Emellett vannak konditermi edzéseim is. Persze ezek közül nincs mindegyik minden nap, szépen elosztva, az évszaktól és a felkészülési időszaktól függően osztom be az időmet. A munkára és a családra is marad bőven idő.
– Beszéltünk a határokról, mégis meddig lehet feszíteni a húrt?
– Nem tudom, majd szólni fogok, ha úgy érzem elértem a végpontot. Tényleg nagyképűség nélkül mondom, de rosszabbra számítottam a tripla ironman tekintetében, úgy érzem még mindig maradt bennem egy kicsi. Egyébként feltételezem nincs olyan, hogy elérem a határt, ha az ember tisztességgel felkészül minden szinten, akkor meg tud csinálni szinte bármit. Gondoljunk csak a harmincszoros ironman versenyre, ahol a résztvevők harminc napon keresztül minden nap végigcsinálják az ironmant.
– És mi lesz a következő kihívás?
– A következő évben a triatlon mellett nagyobb hangsúlyt fektetek a kerékpárra. Terveim szerint ebben a sportágban keresek újabb kihívásokat.
[su_note note_color=”#c0eae2″]
Mindum Károly civilben környezetmérnök, Biokom Kft.-nél a hulladéklerakók vezetésével foglalkozik. Munkahelye is támogatta abban, hogy képviselhesse Pécset a hamburgi versenyen. Egyébként a Fittbike SE sportolója, és ebben a minőségében a Pécsi Napokon is találkozhatunk vele. Szeptember 20-án 17.00-kor a Széchenyi téri sportnapon tanácsokat és edzésterveket kérhetünk tőle.[/su_note]