Töménytelen babona kapcsolódik szilveszter napjához és az új év kezdetéhez. Ugyan kevesen valljuk be, de azért sokan közülünk még lekopogják a dolgokat és tartanak a péntek 13-tól, gyanakodva néznek a fekete macskákra. Nincs ez másképp szilveszterkor sem, hiszen kevesen tudják, hogy valójában a pezsgőzés és a tűzijáték is babonáknak minősülnek.
Az újévi babonák túlnyomó része abból az egyszerű következtetésből ered, hogy amilyen az év első napja, olyan lesz a többi is. Január elsején viselt dolgaink befolyásolják az év hátralévő részét. Nagyon kell vigyázni, hogyan viselkedünk az év első napján! Ugyanis ez lesz a jellemző az elkövetkező 364-re is. Ha végig fáradtak, morcosak, kötekedőek vagyunk, nem számíthatunk túl jó évre.
A megszámlálhatatlan szokás és babona közül igyekeztünk egy pár ismert és kevésbé ismertet összegyűjteni a teljesség igénye nélkül.
A szerencse
Sokan csak eszik, mégsem tudják, miért szokás a disznóhús szilveszterkor. Azt tartják, a malac kitúrja a szerencsét az új évben, ellentétben a szárnyasokkal, akik elkaparják azt. 31-én és 1-jén tehát csirke- és pulykastop! A hal is veszélyes, mert ugyan annyi pénz, ahány pikkely, mégis elúszhat a szerencsénkkel együtt.
Újévben a szemetet is tilos kivinni, mert a szerencsénket is kidobjuk vele. Ennek mondjuk egyedül a Biokom szemétszállító munkatársai örülhetnének, az ő munkájukat jelentősen megkönnyíti ez a babona.
A pénz
A lencse szintén az egyik legismertebb babona: a lencseszemek sokasága a pénzérmék sokaságával van párhuzamban, ezért fontos ilyenkor jó sokat enni belőle! Persze ez így van minden aprómagvas terménnyel is.
Fontos, hogy a pénztárcánkat is megtömjük pénzzel, hogy egész évben tele legyen.
Bőség
Nem jó, ha falánkok vagyunk – fontos, hogy maradjon is valami a hűtőben a szilveszteri lakomából, hiszen ha újévkor találunk ott valamit, egész évben lesz mit fogyasztani.
Ha az év első napjára megtöltjük konyhai tartóinkat – fűszertartók, tárolók –, az egész évben bőséget, jólétet fog eredményezni.
Ha degeszre tömjük háziállatainkat, kis kedvenceinket, az szintén jóllakottságot fog jelenteni a jövő évre.
A pezsgő régen a legkiváltságosabbak, legtehetősebbek itala volt, ma már mindenkinek elérhető. Mégis, a babona szerint ezt a nemes italt kortyolva az egész év ehhez hasonlóan gazdagon fog telni.
Boldogság, élet
Egy gazdagon megtöltött rétest nem árt készíteni az új évre – minél bővebb a töltelék, annál nagyobb lesz a boldogság, annál hosszabb az élet.
A rossz és a gonosz erők elűzésének legjobb módja a hangoskodás volt, már évszázadokkal ezelőtt is durrogtattak és zajongtak. Ennek mai utóda a tűzijáték és a petárda.