-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapPécs AktuálBerkecz Balázs: „A pécsi ellenzék is mondjon le”

Berkecz Balázs: „A pécsi ellenzék is mondjon le”

Az Együtt alelnöke, baranyai vezetője, Berkecz Balázs folyamatos tiltakozásaival nemcsak a fideszes városvezetést, hanem a komplett ellenzék lemondását is szeretné elérni Pécsen – mondta lapunknak adott interjújában a politikus. Ugyanakkor össze is fogna a baloldali ellenzéki pártokkal, hogy leváltsák jövőre a Fideszt. A Jobbikkal azért nem közösködne, mert a párt szerinte „rasszista, idegengyűlölő, homofób”.

Az elmúlt hónapokban minden városi közgyűlésre szervezett demonstrációt, akciót. Meddig fog ez még tartani, Ön szerint mi lesz a kimenetele a folyamatos tiltakozásoknak?

Minden megyei jogú várost tekintve Pécs van a legrosszabb gazdasági és társadalmi helyzetben, még az ellenzéki Szegednek is sokkal jobban megy, mint a kormánypárti Pécsnek. Ez a mostani fideszes városvezetés felelőssége, hiszen Páva Zsolt polgármester már 2009 óta irányítja a várost. A pécsi városvezetés illegitim, ami még inkább aggasztóvá teszi a társadalmi helyzetet. Amíg a városvezetés és az ellenzék nem mond le, addig folytatjuk a tiltakozásokat. Úgy gondolom, hogy a pécsiek bizalmát akkor lehetne visszanyerni, ha egy új választáson egy tisztességes városvezetést választanának.

Valóban az ellenzéki képviselőket is lemondatná?

Igen, ezzel ők is példát mutathatnának, egy olyan komoly jelzés lenne, amely megmutatná, hogy mit kellene tenniük a fideszeseknek is. És egy másik dolog: vannak olyan hangok a városban, akik szerint a jelenlegi városvezetésnek kellene helyre tennie azt, amit elrontottak. Én erre egy példát szoktam mondani. Ha valaki egy ügyvezetőt megbíz a saját tulajdonában lévő cégben, és ez az ügyvezető a céget a csőd közelébe viszi, akkor a tulajdonosban nyilván felmerül a kérdés, hogy az általa megbízott, láthatóan alkalmatlan vezető tovább bukdácsoljon-e, vagy inkább hozzon egy új, alkalmas ügyvezetőt, aki helyreteszi a céget. Hasonló a helyzet az önkormányzatoknál is, hiszen a demokráciában nem közvetlenül a lakosok vezetik a településeket, hanem egy demokratikusan megválasztott testület révén.

A városvezetést annak ellenére tartja illegitimnek, törvénytelennek, hogy választáson az emberek szavazatai alapján tölthetik be a posztjukat.

Világos, hogy a városban nem Páva Zsolt polgármester irányít – ezt maga a Fidesz tette világossá –, hanem a Csizi Péter által vezetett board, ami szeptembertől működik. Az emberek nem Csizinek és ennek a testületnek szavaztak bizalmat. Ez azt is jelenti, hogy a Csizi-féle városvezetés nem a demokrácia szabályai szerint működik.

Korábban a szocialista polgármesterek országgyűlési képviselők is voltak, a két posztot ugyan szétválasztották, de az országgyűlési képviselőket most emberek választják meg, és a pécsi parlamenti képviselők – ahogyan korábban – most is Pécsért dolgoznak.

Ne keverjük össze a dolgot. A jogalkotó összeférhetetlen helyzetként kezeli az országgyűlési képviselőséget és az önkormányzati képviselőséget. Lehet ezt szeretni, vagy nem szeretni, de a helyzet az, hogy ma egy országgyűlési képviselő nem lehet önkormányzati képviselő is. Csizi Péter ráadásul országgyűlési képviselőként csak a pécsiek egy részét képviseli. Teljesen világos, hogy az ő mandátuma nem a város vezetésére szól. Miközben az is nonszensz, hogy az elszámoltatós bizottsági elnökké avanzsált másik országgyűlési képviselő, Hoppál Péter arról beszél a kialakult csődközeli helyzet okait keresve, hogy az elmúlt 8 év hibáiért még mindig a 8 éve leköszönt szocialisták a felelősek. Történtek komoly hibák a szocialista érában, egy percig nem szeretném mentegetni őket, viszont ostobaság a hibákat 2009 előtt keresni.

– Önt szigetváriként ismerik elsősorban, ott volt főépítész, ám mostanában Pécsen demonstrál. Miért?

Mert Pécsett élek, itt születtem, édesanyám szigetvári, én is ott végeztem el az általános iskolát, viszont középiskolába és egyetemre már ide jártam. Pécsi vagyok, de ahogyan más pécsieknek, nekem is vannak más városokban gyökereim. Ennyi.

A jövő évi választásokra rátérve: Ön is elindul képviselőjelöltként, és ha igen, akkor melyik körzetben?

A két pécsi közül vagy a Baranya 1-esben vagy a 2-esben. Bár a pártom és én is azt szeretném, ha az 1-esben indulhatnék el, az Együtt álláspontja az, hogy a demokratikus ellenzéki pártok egy-egy körzetben egyetlen hiteles, erős jelöltet indítsanak el koordináltan, aki képes a Jobbik és a Fidesz jelöltje felett győzedelmeskedni. Bízom benne, hogy én leszek az egyik ilyen koordinált képviselőjelölt, és abban is, hogy az LMP és a Momentum Mozgalom is észre fogja venni, hogy a választók igénye az ellenzéki jelöltek koordinációja.

Ez azt is jelenti, hogy valamelyik körzetben sem MSZP-s, sem DK-s nem indulhat.

Igen, még ez is előfordulhat. De megegyezés kérdése, hogy ki kinek a javára lép vissza.

A mostanában sokat szereplő, korábban a Fidesz színeiben politizáló Mellár Tamás ez esetben hol indulna?

Két választókerület van Pécsett. Ha az lesz a megállapodás, akkor Mellár Tamás is tud indulni. De az ő esetében két problémát is látok. Egyrészt Mellár függetlenként identifikálja magát, így elveszik az a kampánytámogatás egy része, amit megkaphatna, ha egy párt indítaná, másrészt ha így indul, akkor a pártlistára jutó töredékszavazatok is elvesznek. Azt gondolom, hogy ő valójában a MoMa és a Demokratikus Koalíció kreditjén van, ez hamarosan ki fog derülni, hogy valójában ez így van-e vagy sem. Az eddigi kommunikáció legalábbis kicsit furcsa szerintem, viszont a találgatásokkal nekünk egyelőre nincsen dolgunk. Folynak a beszélgetések, ki fog majd sülni, hogy Mellár Tamás, vagy Szakács László, vagy Tóth Bertalan, vagy Berkecz Balázs, vagy ki fog indulni ezekben a körzetekben. Ebben nem szeretnék prejudikálni, és nem is tudok. Egy fontos dolog van, hogy az induljon jelöltként, aki a legalkalmasabb, és nyerje meg a választást, hiszen 2014-ben is viszonylag kis szavazati különbség volt a demokratikus ellenzéki és a fideszes jelöltek között.

Nincs ezzel elkésve az ellenzék?

Úgy tudom, hogy a Fidesz sem jelentette be hivatalosan a jelölteket, sejteni lehet persze, hogy kik indulnak, ahogy a demokratikus ellenzék lehetséges jelöltjei is ismertek. Az átlag magyar állampolgár egyébként is három-négy héttel a voksolás előtt észleli csak, hogy választás lesz. Az a fontos, hogy mire az ajánlásgyűjtés elindul, addigra teljesen világos legyen, hogy ki az az egy potens, nyerő jelölt, aki szemben áll a Fidesz és a Jobbik jelöltjével. Ezen dolgozunk, és azt gondolom, hogy december végére meg lehet majd nevezni ezeket a jelölteket.

Liberális gondolkodók többször is utaltak arra, hogy a baloldalnak a Jobbikkal is össze kellene fognia, de Önök miért nem akarnak együttműködni velük?

Egy Toroczkai Lászlót, vagy Dúró Dórát nehéz lenne egy hozzám hasonlóan demokratikusan gondolkodó liberális embernek támogatnia, hiszen a jobbikosok kitiltanák a melegeket a nyilvános helyekről, és az elmúlt években a lehető legsúlyosabb rasszista, idegengyűlölő megnyilvánulásokat tették. Mindeközben biztosan van olyan tisztességes jobbikos jelölt, akit én magam esetleg el tudnék képzelni, hogy támogassak, de erről egyrészt nincsen szó, másrészt a Jobbik a legalapvetőbb választási törvénnyel kapcsolatos egyeztetéseken sem vett részt, amit nem is értek, hiszen a Fideszre szabott választási rendszer nem jó nekik sem, ahogy más pártoknak sem. Azt is látni kell, hogy a Jobbikhoz érkező orosz és iráni támogatások annyira irányhatóvá teszik őket, mint ahogyan Orbán Viktort irányítja Putyin, ez pedig nem érdeke az országnak.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő