A koronavírus-járvány miatt sok pécsi került nehéz helyzetbe az önkormányzat közleménye szerint. Ezért a pécsi önkormányzat és három civil szervezet együttműködési megállapodást írt alá arról, hogy a pandémia időszakában összehangolják szociális szolgáltatásaikat és együtt segítik a járvány miatt támogatásra szorulókat.
A teljes közleményt az alábbiakban változtatások nélkül közöljük:
„A koronavírus-járvány miatt sok pécsi került nehéz helyzetbe: a megélhetést biztosító munkahely elvesztése, vagy a karantén miatti bevételkiesés főként az amúgy is hátrányos helyzetben élő családokat viselte meg. A pandémia még biztosan hónapokig, gazdasági és szociális hatásai pedig ennél is hosszabb ideig velünk maradnak majd.
A járvány miatt segítségre szoruló pécsiek egyenletes ellátása és a párhuzamos segítségnyújtás elkerülése érdekében írt alá együttműködési megállapodást a pécsi önkormányzat és három civil szervezet. A szerződés alapján a pécsi önkormányzat és az Esztergár Lajos Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központ, valamint a Magyar Vöröskereszt Baranya Megyei Szervezete, a Nevelők Háza Egyesület és a Pécsi Egyházmegyei Katolikus Karitász a pandémia időszakában összehangolják szociális szolgáltatásaikat és együtt segítik a járvány miatt támogatásra szorulókat.
– A pécsi önkormányzat megkezdte a járványügyi veszélyhelyzet kezelésére vonatkozó akcióterv kidolgozását. Ennek végrehajtására Járványügyi Koordinációs Csoportot működtetünk, amelynek ülésein az együttműködést aláíró felek is részt vesznek. Célunk, hogy minél több bajba jutott pécsi megkapja azt a segítséget, amire szüksége van, és az ellátások minden érintett számára azonos mértékben, egyenletesen jussanak el – mondta el az aláírást követően Nyőgéri Lajos, Pécs szociális ügyekért felelős alpolgármestere.
– A mi feladatunk az, hogy a város által indított adománygyűjtést lebonyolítsuk, vagyis összegyűjtsük, rendszerezzük és a rászorulókhoz eljuttassuk a számukra felajánlott segítséget. Fontosnak tartom azt is, hogy további városi szintű adományozási programokat kezdeményezzünk, hogy folyamatosan biztosítsunk felajánlási lehetőséget azoknak a cégeknek, illetve magánszemélyeknek, akik segíteni szeretnék a bajba jutott pécsieket. A felajánlásokat, adományokat továbbra is várjuk, hiszen egyre többen kerülnek nehéz helyzetbe, akiknek a legapróbb segítség is sokat jelenhet – fogalmazta meg Udvaros Renáta, a Magyar Vöröskereszt Baranya Megyei Szervezetének igazgatója.
– A karitatív munkát végző egyházi szervezetek koordinációját vállaltuk, hogy ezzel segítsük a városi szintű összefogást. Az egyházi szervezetek adományozási akcióit ismerve tudjuk elkerülni a párhuzamos segélyezést, és összehangolni azt, hogy a lehető legtöbb érintett kapjon segítséget a városban – mondta el Besenczi Zsolt, a Pécsi Egyházmegyei Katolikus Karitász igazgatója.
– Egy Pécsi COVID Önkéntes Központot is szeretnénk létrehozni, ennek a szakmai koncepcióján már dolgozunk. Pécsett főleg a kulturális szférában évtizedes hagyománya van az önkéntes munkának, most az egészségügy és a szociális ágazat területén lehet szükség az önzetlen pécsiek munkájára. Koordinálásunk alatt egy olyan együttműködési hálózat kialakítása a cél, amely lehetőséget teremt azok bevonására is, akik munkájukkal, szorgalmukkal és tudásukkal tudnak hozzájárulni a bajba jutottak segítéséhez, akár egy civil szervezet tagjaként, akár magánszemélyként segítenének – vázolta Vincze Csilla, a Nevelők Háza Egyesület ügyvezető elnöke.
A megállapodást aláíró felek a járvány időtartamára és a pandémia következményeinek elhárításáig tartják fenn együttműködésüket, amelynek megszüntetéséről a szakmai szempontok mérlegelésével közösen döntenek majd.”