Sajnos előfordul, sőt nem is olyan ritkán, hogy nem várt nehézségekkel kell szembenézniük azoknak, akik átestek a koronavírus-fertőzésen. Ezek a tünetegyüttesek olykor hosszú időn keresztül fennállhatnak, megnehezítik a betegségből gyógyulók életét. Ez a post-covid szindróma, melynek tüneteiről, jellemzőiről a Pécsi Tudományegyetem szakembere, dr. Kanizsai Péter, a PTE Sürgősségi Orvostani Tanszék vezetője beszélt az UnivTv-ben.
Dr. Kanizsai Péter elmondta, ez egy olyan tünetegyüttes, mely a Covidot követi, általában bizonyított fertőzést követően néhány héttel, sőt akár közben, tehát a betegség folyamatában is előfordul.
Tünetek
A tünetei hasonlók, mint a koronavírus-fertőzés esetén: szaglásvesztés, nehézlégzés, fáradékonyság, heves szívdobogásérzés, új tünet a „ködös tudatállapot” (amit a pszichiáterek a korai demencia előjelének vélnek), valamint a poszttraumás stressz szindróma.
Ezek a tünetek úgy jelentkeznek, hogy a vírust már nem lehet kimutatni a szervezetben.
Ezek az érintett területek
Ráadásul ugyanazokat a szerveket támadja meg a betegség, mint a vírus, tehát a keringési rendszert (tüdő, vese, idegrendszer): ingadozó vérnyomás, szívdobogásérzés, gyengeség, izom-, végtagfájdalmak, pszichés terheltség jellemzik.
A tüdőnél például hasonló CT-képet láthatnak az orvosok, mint aktív fertőzésnél.
A szakember szerint nagyon kellemetlen állapot ez, és egészen meglepő számban jelentkeznek Pécsen is azok a betegek, akik átestek a fertőzésen, minden nap érkezik 1-2, volt, hogy 3-4 beteg.
Óvatos becslések szerint 25-50 százalékban fordulhat elő ez a kór, angol felmérés alapján akár a 70 százalékot is elérheti – mondja dr. Kanizsai.
Ide fordulhatunk Pécsen, ha baj van
Ha aggasztóak a tünetek, azt javasolja az orvos, menjünk a sürgősségire, ahol megpróbálják kizárni az egyéb hasonló kórállapotokat okozó betegségeket (mélyvénás trombózis, tüdőembólia, szívelégtelenség), ha pedig igazolódik a post-covid szindróma, akkor hosszas rehabilitáció kezdődik.
Viszont szerencsére sokféle rehabilitációs forma áll rendelkezésre: mozgásszervi kezelés, légzőtorna, pszichés állapotot javító módszerek. Pécsett is letették ennek az alapjait, bár az irány most ismét az akut betegek ellátása – tette hozzá a PTE sürgősségi tanszék vezetője.
Így előzhetjük meg
Az orvos szerint fontos a távolságtartás, a kézmosás, a maszkviselés, kiemelte, már elérhető az oltás is, amit mindenkinek javasol a sok álhír ellenére.