Kalandos napokon van túl az egyedülálló, több száz éves szőlőtőke Pécs belvárosában. Tavaly cserélt gazdát a telek, ahol Pécs egyik éke áll, és veszélybe került a sorsa is – egy társasházat terveztek oda. Végül sikerült a beruházóval megállapodni, de most újra komoly probléma merült fel.
Egy Facebook-posztban fakadt ki az a pécsi férfi, aki döbbenten látta, hogy a Lyceum utcában álló lévő szőlőmatuzsálemet nem kímélték a munkások, miután a mellette álló házat bontják. Láthatóan senkit sem zavar, hogy a muzeális értékű növényt elborítja a sitt.
A férfi lefotózta az ottani állapotokat, és közölte élményeit. A közfelháborodást követően sikerült elérni, hogy a PTE Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetének munkatársai kezelésbe vegyék a szörnyű állapotba került tőkét.
[twentytwenty]
[/twentytwenty]
Amikor gazdát cserélt a telek, az új tulajdonos megígérte, hogy gondját viseli a szőlőtőkének, múltjához méltóan bánik vele, ám a bontás során katasztrofális állapotba került a matuzsálem.
Csaba Ders, Pécs akkori főépítésze tárgyalt az új vevővel. A volt főépítész is azt mondta, neki ígéretet tett a tervező és a kivitelező is, hogy gondját viselik a pécsi unikumnak.
– Bő egy éve, az adásvételkor kiderült, hogy az új tulajdonos komoly beruházást tervez a helyre, ám megismervén a szőlőtőke eszmei értékét, módosított a terveken. Sikerült megegyezni vele úgy, hogy a tőke is megmaradjon – nyilatkozta.
Ezt követően Csizi Péter országgyűlési képviselő személyes közbenjárására helyi védelem alá helyezték a növényt. Most azonban valaki nagyot hibázott, különben nem állna nyakig építési törmelékben a szőlőtő.
Csizi Péter most nagyon keményen fogalmazott.
– Nyilvánvalóan a tulajdonos felelős a kialakult állapotokért. Amikor hallottam a hírt, rögtön intézkedtem, hogy az építési hatóság elé kerüljön az eset – mondta, mert szerinte szó sem lehet véletlenekről, mindenki tudta, hogy milyen tőkéről is van szó.
Annak ellenére, hogy rendeződni látszik a helyzet, a politikus szerint a több száz éves szőlőmatuzsálem veszélyeztetése nem marad következmények nélkül.
A régi képeket a volt tulajdonos, Mózsa Csabáné, az új, romos képeket Tímár Krisztián készítette.