Új szakaszba lépett a pécsi Integrált Területfejlesztési Stratégia kidolgozása, ami azokat a helyi fejlesztési területeket határozza meg, amelyekre a 2021-27-es uniós költségvetési ciklusból szerezhet forrást a város. Ha minden rendben megy, fontos fejlesztések kezdődhetnek meg a jövőben Pécsen.
Tavaly novemberben számoltunk be arról, hogy megkezdődött a pécsi Integrált Területfejlesztési Stratégia előkészítése. Mint ismert, ez a stratégia foglalja össze azokat a helyi fejlesztési területeket, irányokat és terveket, amelyekre a 2021-27-es uniós költségvetési ciklusból szerezhet forrást a város.
A legújabb fejlemények kapcsán Ruzsa Csaba, Pécs alpolgármestere lapunknak elmondta, hogy a fejlesztendő területek kijelölése és a stratégia előkészítése megtörtént, és kiemelte, hogy ezekről több kormányzati szereplővel is egyeztettek.
– Jelenleg a beszerzési eljárás van folyamatban, ezzel kapcsolatban az a kérés felénk, hogy február közepére adjuk le a főbb fejlesztési programokat a tervekkel együtt. Van még több olyan, a beszerzéshez szükséges kormányzati dokumentum és útmutató, amikre még várunk, ugyanakkor a konkrét fejlesztési területek kapcsán már folynak a szakmai egyeztetések. Többek között arról születik most döntés, hogy hol lesznek a városban gazdaságfejlesztési projektek, hol lesznek turisztikai fejlesztések és csomagok, hol lesznek energetikai- és épületfelújítások – mondta az alpolgármester, hozzátéve, hogy a kormány által megadott február 15-ei határidőre el fognak készülni mindezzel.
Ez tehát azt jelenti, hogy a több milliárdos uniós források lehívásához szükséges feltételeknek meg fog felelni a városvezetés által kidolgozott stratégia.
Kérdésünkre az alpolgármester elmondta, hogy több komplex fejlesztési területben gondolkodnak. A tervekben többek között szerepel:
- egy tüskésréti fejlesztési csomag (közúti és lakossági sportfejlesztések),
- az ipari parkok fejlesztése (csarnoképítések),
- turisztikai fejlesztések a Mecseken,
- a belváros rehabilitációja (felújítások és új funkciók kialakítása),
- a Pécsi-víz és környékének lehetséges fejlesztése,
- a helyi termelők lehetőségeinek bővítése-fejlesztése,
- valamint vizsgálják azt is, hogy a különböző városrészek központjaiban milyen fejlesztéseket lehet eszközölni.
Emellett több gazdaságfejlesztési csomag, irodaházfejlesztések, új telephely-kialakítások is szerepelnek a tervek között, ahogy az önkormányzati lakások fejlesztése is – mondta Ruzsa Csaba.
Ahogy korábban megírtuk: 2021 első negyedévében várható az operatív program jóváhagyása, maga a stratégia pedig az első félév végén kaphat jóváhagyást.