Így szabadulhatunk helyesen a zöldhulladéktól Pécsett!

Hirdetés

A nyári időszakban a szokásosnál is több zöldhulladék gyűlik össze a házak körül, mi ezért lapunknál fontos feladatunknak érezzük kezelésének helyes módját újra és újra hangsúlyozni ilyenkor. Ugyanis a tapasztalat szerint vannak pécsiek, akik sajnos nincsenek tisztában azzal, hogy lehet legális módon eltüntetni a gallyakat, leveleket, és a többit. Segítünk. 

Többféleképpen tudunk szabadulni ingatlan körül összegyűjtött zöldhulladéktól a városban: megrendeljük a Biokom NKft.-vel kötött általános szerződésünkhöz ingyenesen járó barna kukát, melyet a zöldjárattal ürítenek, vagy a csupán néhány helyen (például a Fábián Bála utcában) kialakított zöldhulladékgyűjtő-szigetre, esetleg egy hulladékudvarba vihetjük el szemetünket. Égetni az önkormányzat rendeletének értelmében szinte minden esetben tilos.

Hogy milyen formában kell(ene) a szemetet elhelyezni a kukák mellett ahhoz, hogy a Dél-Kom NKft. munkatársai el tudják szállítani, arról ide kattintva tájékozódhatunk. Lényegében a fő szempontok, hogy a hulladék természetes kötegelőanyaggal kévébe csomózva dobható ki lehetőleg átlátszó zsákban, hossza 1 méternél nem lehet nagyobb, kézzel rakodhatónak kell lennie, emellett 5 centinél nagyobb átmérőjű ágakat nem tartalmazhat.

Megkérdeztünk több pécsi önkormányzati képviselőt is arról, ők miket tapasztalnak a zöld- és a szelektív hulladék kezelését illetően a választókerületükben: sajnos elég elkeserítő az, amit elmondtak.

Pécs 10. számú települési egyéni választókerülete hulladékgyűjtés szempontjából azért különleges, mert itt létrehoztak – az illegális szemetelők miatt úgynevezett vadkamerával megfigyelt – zöldhulladékgyűjtő-szigetet, mely a szelektív szemét lerakásához kihelyezett kukák mellett található és azokat a pécsieket hivatott segíteni, akikhez kapacitás hiányában nem jut el a városüzemeltető cég zöldjárata. A terület önkormányzati képviselője, Siposné Bikali Éva lapunknak elárulta: sajnos minden erőfeszítése ellenére sokszor fordul elő, hogy nem a szabályoknak megfelelően helyezik el az ott lakók vagy ott szemetelők a zsákokat, gallyakat. Emiatt volt szükség a már említette kamerára, aminek felvételeit a közterület-felügyelet munkatársai elemeznek, majd autójuk rendszáma alapján be fogják azonosítani az illegális hulladéklerakókat és büntetést szabnak majd ki rájuk – tette hozzá.

– Az elmúlt időszakban sajnos egyre többször fordul elő, hogy teherautóval nem lakossági mennyiséget tesznek le itt, ezáltal kezelhetetlenné vált a hulladéktároló sziget. Múlt héten a Biokom kitakarított itt, de máris újra megtelni látszik a hely. A probléma az, hogy ezek a zsákok sokszor nem csak szelektív-, illetve zöldhulladékot tartalmaznak, az ágakat nem az előírtak szerint darabolják, műanyagzsinórral kötik össze a kévéket. Sajnos az emberek még mindig nem tartják be a szabályokat, tudatosítani kell bennük ezeket. Valamint azt is szem előtt kell tartani, hogy muszáj megbüntetnünk azokat, akik illegálisan szemetelnek, hacsak nem akarjuk, hogy egy idő után meg kelljen szüntetni a gyűjtőszigetet – fejtette ki ezzel kapcsolatos gondolatait Siposné Bikali Éva. Hozzátette, a szelektív szeméttel jóval kevesebb probléma van, a zöldhöz képest.

Ágoston Andrea, a szomszédos, 12. számú választókerület képviselője is hasonlóan rossz hírekkel szolgált, ami a szabályellenesen szemetelőket illeti.

– Vegyük figyelembe, hogy ezeket a zsákokat és kévéket kézi erővel kell tudniuk felpakolni a hulladékkezelő munkatársainak. Nincsen hozzá külön eszközük, így nagyon nehéz feladat a számukra megoldani a problémát. Az én körzetemben, amihez Zsebedomb, Magyarürög, Kovácstelep, Patacs, Rácváros, Szentmiklós tartozik, is vannak állandó konfliktusok: mikor szezonja van a zöldhulladéknak, akkor a lakók a szelektív szigetek közelébe ömlesztve dobják be az ágakat, leveleket, zsákokat. Szeretném felhívni rá a lakosság figyelmet, hogy akinek a Biokommal van a háztartási szemétszállításról szóló szerződése, az ingyenesen kérhet szelektív, illetve zöld kukát – mondta a képviselő.

A 4. számú választókerület – melyhez Bánom, Gyükés, Ledina és Pécsbánya városrészek utcái tartoznak – képviselője, Sajgó György lapunknak elmondta: Pécs egyik legnagyobb családi házas övezete tartozik hozzá, így a megfelelő hulladékgazdálkodás mindig téma a környéken. A zöldhulladékot a legtöbb környékbeli lakó az ingatlanjánál kihelyezett, csak erre fenntartott kukákba helyezi, a zöldjárat pedig elviszi – ez szerencsére általában flottul működik, csak olyan esetekben van gond, ha a felhasználók nem a szabályoknak megfelelő formában helyezik ki az ágakat, tette hozzá.

– Korábban voltak szelektívhulladékgyűjtő-szigetek a körzetemben, de ezeket fel kellett számolni, mert sajnos nem megfelelően használta a lakosság, a sárga-kék-zöld kukákba vegyesen dobták a szemetet. Mára ezeket az edényeket pirosak váltották fel, amikbe az üveg, a papír, a műanyag is belekerülhet – nyilatkozta Sajgó György.

Hirdetés