Az egész országban elsőként Pécsen tanulhatják meg a jelelés alapjait a pécsi általános iskolások – jelentette be Csizi Péter alpolgármester pénteken délelőtt az ANK-ban. A Weisz Fanniról, Pécs arcáról elnevezett program szeptemberben indulhat el kísérleti jelleggel.
Első körben a következő tanévtől, az Apáczai Nevelési Központ általános iskolás tanulóinak tanítják meg a jelelés alapjait szakköri foglalkozások keretében. Az új, hazánkban egyedülálló kezdeményezésről Csizi Péter alpolgármester beszélt lapunknak pénteken, az ANK színháztermében tartott, immár szokásosnak mondható osztályfőnöki óra előtt.
– Pécsen arányaiban többen tanulnak, s többféle idegen nyelvet, mint Magyarország más városaiban. Ennek több oka van, egyrészt soknemzetiségű a város, tehát otthonról hozzák az idegen nyelvek szeretetét, másrészt magas színvonalúak az iskoláink – mondja Csizi. Hozzátette: megfigyelték ugyanakkor, hogy egyre érezhetőbb az igény arra is, hogy a fiatalok saját honfitársaikkal is megtanuljanak egy közös nyelvet. A jelelés pedig pontosan ez a kategória.
A programot a város a siket szépségkirálynővel, Pécs arcával, a fiatalok körében hatalmas érdeklődés övezte Weisz Fannival dolgozta ki. Lényege, hogy pécsi általános iskolás gyermekeket ismertetnek meg a jelnyelv alapjaival délutáni szakkörfoglalkozások keretében.
Esélyegyenlőségi aktivistaként Weisz Fanni már hónapok óta járja a pécsi iskolákat előadásaival, hogy ráirányítsa a figyelmet a halláskárosultak életkörülményeinek nehézségeire, s arra, hogyan lehetnek a siketek segítségére a hallók. Ezek során figyelt fel arra, hogy igény lenne a jelelést megtanító képzésekre.
Egyelőre – kísérleti jelleggel az ANK-ban indul a program; a harmadik, negyedik, ötödik és hatodik osztályos gyerekek 5-15 fős csoportokban, délutáni szakkörön heti két órában tanulhatnak. – Az a cél, hogy nagy érdeklődés esetén a program kiterjedjen Pécs, majd a megye, hosszabb távon az ország több iskolájára is. Az oktatáshoz a Hallatlan Alapítvány ajánlott fel segédanyagot, programot, játékokat, a város fizeti a pedagógust, a háttérintézményt, a diákokat pedig a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ adja.
Weisz Fanni azt reméli, hogy a jelnyelv tanításával kapcsolatos szakkörök az ország más részein is meg tudnak honosodni.
A szakkörön való részvétel teljesen ingyenes lesz.