Nemrég a próbaüzem elindításáról beszélgettünk Toru Takegawával, a japán Seiren-cégcsoport pécsi üzemének vezérigazgatójával, most pedig többek között arról kérdeztük, hogy mikorra várható a termelés megindítása, milyen a cég kapcsolata a városvezetéssel, illetve, hogy milyen kihívások merültek fel a gyárépítés során.
– Miért Pécs? Milyen szempontokat vettek figyelembe a döntéshozatalkor?
– Sok mindent vettünk figyelembe, többek között a telek elhelyezkedését, a potenciális területek állapotát, az árat és környezetvédelmi előírásokat. Amikor először Pécsre látogattunk, az üzem helyén még csak egy zöld mező állt. Már ekkor nagyon megtetszett Pécs vendégszeretete és a városvezetés hosszútávú gondolkodása a cégünkről.
– Tehát jó az együttműködésük a városvezetéssel?
– A pécsi önkormányzat számos támogatást nyújtott és nyújt számunkra. Ezek közé tudom sorolni a pécsi irodánk biztosítását, a telephelyeken kívüli utak karbantartásával kapcsolatos együttműködésüket, a dolgozók ingázását segítő buszjáratok kialakítását, a munkavállalók toborzását szolgáló hirdetések elkészítését és terjesztését, vagy épp a pécsi egyetemmel való együttműködést.
– Ha már itt tartunk, milyen a kapcsolatuk a Pécsi Tudományegyetemmel? Számítanak-e arra, hogy az ott képzett szakembereket alkalmazni tudják? Továbbá milyen tervei vannak az egyetemmel való esetleges együttműködésre?
– Jelenleg a technológiánkat a Seiren japán központjából vezetjük be Európába. Úgy érezzük azonban, hogy a közeljövőben fontos lesz kifejezetten az európai piacra szánt termékeket fejleszteni, ezért szeretnénk megfontolni a pécsi egyetemmel való együttműködést, ahelyett, hogy csak a Seiren japán központjára támaszkodnánk.
– Voltak olyan kihívások vagy problémák a pécsi gyár építése során, amelyeket nehéz volt megoldani? Sikerült tartani az ütemtervet?
– Az épület építése a nyersanyagok növekvő költségei miatt problémás volt, és a szokatlanul heves esőzések kezelése, valamint a környező utak karbantartása is gondot okozott, de ezek a problémák megoldódtak az összes érintett fél együttműködésének köszönhetően. A Kínából behozott gyártóberendezések szállítása is jelentősen késett a sanghaji zárlat miatt, a magyarországi belföldi utakon viszont ezt a késést minimálisra csökkentettük a városvezetés által biztosított elsőbbségi áthaladásnak köszönhetően. Az ütemtervünkben így tehát minimális a késés. A legfontosabb feladat most az, hogy megszerezzük a hatóság jóváhagyását, és elindítsuk a próbagyártást.
– Hány emberre lesz szükség a termelés beindításához?
– A gyártási csoport első körben 70 emberrel tervez. Ezt követően a munkavállalók létszámát a tervek szerint 170 főre emeljük a termelés növekedésével párhuzamosan. Az, hogy ez a létszám mikor és mennyire bővül majd, a rendelések növekedésétől függ.
– Mikorra várható a tényleges termelés megkezdése?
– A gyártás legkorábban jövő év februárjában kezdődhet el.
– Milyen terveik vannak a közeljövőben Pécsett? Hogyan képzeli el a Seiren pécsi üzemét 5-10 év múlva?
– Úgy gondolom, hogy az általunk készített műbőr gyártási volumenét növelni fogjuk. Öt éven belül a vállalat környezetbarátabb szintetikus bőröket fog gyártani, kifejezetten Európa számára, tíz év múlva pedig a műbőr mellett más, új termékeket is gyártani fogunk itt.
Képgalériánk a gyárból: