-3 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapHírzónaHelyi hírekKi ne imádna befagyott tó jegén korizni? De azért ezt nem árt...

Ki ne imádna befagyott tó jegén korizni? De azért ezt nem árt tudni…

Az utóbbi hetekben többször is hírül adtuk, hogy sokan korcsolyáztak az Orfűi-tó befagyott vizén. Amellett, hogy ez persze remek szórakozás és rengeteg jópofa fénykép született, a hobbi korisoknak nem árt észben tartani néhány alapvető szabályt, mielőtt a jégre lépnénk. Kikértük a rendőrség véleményét. 

A Facebookon láttunk nemrég egy figyelmeztető posztot, miszerint az olvadásnak indult jégre menni nem csak életveszélyes, de jól meg is büntethetik az embert érte. Ennek kapcsán utánajártunk a dolognak.

A Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatása szerint a jogszabályban az áll, hogy szabad vizek jegén tartózkodni csak akkor szabad, ha a jég kellő szilárdságú, nem olvad, illetve nem mozog. Hozzátették, a rendelet ugyan nem írja elő a legalább 10 centiméteres jégvastagságot, de a tapasztalat szerint az egyéb feltételek fennállása esetén (vagyis ha nem olvad vagy mozog) a legalább 10 centis jég kellően biztonságos egy felnőtt számára, hogy rajta tartózkodjon, illetve korcsolyázzon.

A rendőrség mindazonáltal felhívta a figyelmet arra, hogy a nem kellően szilárd, olvadó vagy mozgó jégen a korizás legfőbb veszélye, hogy a jég beszakadhat alattunk. A rendkívül hideg víz, a nagy mennyiségű, átnedvesedő ruházat, a beszakadás helye körüli jégréteg továbbrepedése és a korcsolya azt eredményezheti, hogy a balesetet szenvedett személy nem tud önerejéből a vízből kimenekülni, percek alatt kihűlhet. Mindemellett a segítségére szakszerűtlen módon sietők további veszélynek vannak kitéve a beszakadt jég további törése miatt.

Ráadásul büntetőjogi következménye is lehet annak, ha valaki vékonyabb jégen korcsolyázik a rendőrség szerint. A törvény azt mondja, a jégen tartózkodás szabályainak megszegésénél az intézkedő rendőr szóbeli figyelmeztetéssel élhet, 5-50 ezer forintig terjedő helyszíni bírságot szabhat ki, vagy feljelentést tehet. Feljelentés és a szabálysértés elkövetésének megállapításánál az eljáró szabálysértési hatóság, a járási vagy kerületi hivatal figyelmeztetést, vagy 5-150 forintig terjedő pénzbírságot alkalmazhat. A helyszíni bírság és a pénzbírság alkalmazásánál az intézkedő rendőr vagy szabálysértési hatóság az elkövetés és az elkövető ismert személyes körülményeinek mérlegelésével állapítja meg a bírság összegét.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő