Koncepcionális, anyagi és statikai okok miatt döntött úgy a 2015-ös milánói világkiállításért felelős magyar kormánybiztos, hogy mégsem a győztes pécsi munkát valósítják meg jövőre a mustrán. Helyette elővették a második helyezett alkotást. A pécsi tervezők csalódottak, nem értik.
Januárban jelentették be, két pécsi építésztervező nyerte a 2015-ös világkiállítás magyar pavilonjára kiírt hazai pályázatot. Getto Tamás és Hutter Ákos alkotása, A malom 45 pályamunka közül lett a legjobb, hatalmas elismerés volt ez a pécsi szakmának – hiába.
Szőcs Géza, világkiállításért felelős magyar kormánybiztos ugyanis ezt keresztülhúzta, miután közölte: a hazai építész szakma legfontosabb fórumainak és független szakértőinek segítségével megváltoztatta a korábbi sorrendet, és a győztes pécsi pályázat helyett Az Alakor című pályamunkát valósítják meg. Állítása szerint azért, mert az így létrejövő pavilon hangsúlyosabban képviseli Magyarországot.
Így a szakmai berkekben komoly vitát kiváltó sámándob-épület jut ki Milánóba.
Getto Tamás elmondta lapunknak, hogy Szőcs Tamás kormánybiztos döntéséről egy pár nappal ezelőtti közleményből értesültek. Szerinte a döntés teljesen megalapozatlan volt, hiszen a kormánybiztos anyagi, koncepcionális és statikai kifogásai nem állnak helyt.
– Tételes költségvetés készült a tervünkhöz, amelyben bőven volt tartalék, vagyis a költségek jóval a keretösszeg alatt maradtak volna. Az a kifogás, hogy több ezer köbméter víz kellett volna a malmunk elindításához, nem állja meg a helyét, hiszen a malom egy köbméter vízzel is működött volna. Statikai felvetései azért nem stimmelnek, mert egy többszörösen túlbiztosított szerkezetet terveztünk – mondja az Ybl-díjas Getto Tamás.
Hozzátette, hogy a pályamunkáról döntő kilenc tagú szakmai zsűri ezeket a „problémákat” érdekes módon nem realizálta.
A tervező elmondta, hogy az épület készítése során szakértőket kértek fel, hogy a megvalósíthatósági tanulmányt ők is megerősítsék, és ezt is eljuttatták Szőcs Gézához – erre azonban nem érkezett semmilyen észrevétel a kormánybiztos felől. A malom tervezői nem gondolják, hogy lesz terük és lehetőségük reagálni erre a helyzetre – így nem lesz más, le kell nyelniük békát.
Az Alakor koncepcióját Sárkány Sándor kreatív tervező álmodta meg, és Herczeg Ágnes táj- és kertépítész tervező kertkoncepciójával egészült ki. Ertsey Attila DLA építészmérnök, aki a Magyar Építészkamara alelnöke, a megvalósításra vállalkozott.