Két külföldi delegációt is fogadott hivatalában csütörtökön Páva Zsolt polgármester. Sanghaj egyik körzetéből azért érkeztek, hogy a kínai-magyar cserediákprogramról egyeztessenek a városvezetővel; ennek az egyetemre érkező hallgatók szempontjából lehet hatása. A törökországi Kütahya tartomány és város vezetői az innovációs lehetőségeket mérték fel Pécsen, megnézték a zöld beruházásokat.
A látogatások nem meglepőek, hiszen Pécs az utóbbi időben jelentősen erősített a magyar határon és a kontinensen túlnyúló kapcsolatain. Mint arról korábban beszámoltunk, jártak már itt kínaiak, irániak, szaúd-arábiaik is, hogy a baranyai, pécsi gazdasági, kulturális lehetőségekkel ismerkedjenek meg.
A török tartomány Kütahya és az ugyanezt a nevet viselő székhelye, Pécs testvérvárosa már évek óta együttműködik. Ennek egyik eredménye, hogy hamarosan török forrásokból újul meg több oszmán emlék a városban.
Most az innovációs fejlesztésekkel ismerkedtek szakemberek. A Magyarország ankarai nagykövetével érkező tartományi vezető és a polgármester Páva Zsolttal többek között megtekintették a nemrég átadott biogázüzemet, tanulmányozták a szelektív hulladékgyűjtési rendszert.
A látogatás egyik hozadéka lehet, hogy a Pécsen meglévő technológia és tudás felkeltheti a törökök érdeklődését, s ottani hasonló beruházásokhoz hívnak segítségül baranyai mérnököket, tervezőket.
A kínai találkozó célja a kínai-magyar cserediák kapcsolat elindítása volt. A delegáció első körben tájékozódott a köznevelési rendszerről, a diákcsere program lebonyolításának lehetőségeiről, a csereprogramban részt vevő iskolákról.
Mint azt Páva Zsolt a látogatás után elmondta, jól illeszkedik a város azon elképzeléseihez, melynek egyik fontos eleme a város és az egyetem stratégiai megállapodása. Cél ugyanis, hogy megduplázódjon az itt tanuló külföldi diákok létszáma a következő években. Ennek egyik első lépése egy nemzetközi képzési központ kialakítása Pécsett, amely a külföldi egyetemi hallgatók adminisztrációs és tájékoztatási, egyúttal kulturális és találkozási centruma lesz.
A cserediák programban az előzetes elképzelések szerint 6 pécsi gimnázium és 7 szakközépiskola vehet részt. Az előkészítési szakaszban azt vizsgálják, hogyan illeszthető a program az intézmények képzési profiljába, milyen módon jelentkezhetnek a diákok a programra, milyen szintű nyelvtudás szükséges a részvételhez.