Elemzők szerint komoly veszélybe került a párt pécsi jelöltjeinek pozíciója, már ami az idei tavaszi országgyűlési választásokat illeti. Gyurcsány Ferenc pártjának beemelése a baloldali pártszövetségbe ugyanis alapvetően felülírhatja az erőviszonyokat. Ezt erősíti az is, hogy a közvélemény-kutatások szerint is szükség lenne változásra a baloldalon.
Bár ezidáig biztosnak tűnt Tóth Bertalan és Szakács László befutó helye a 2014-es parlamenti választásokon, ez mára erősen meginogni látszik. Ők ugyanis mindketten biztos helyen szerepeltek a párt országos listáján, így akkor is bekerültek volna az országgyűlésbe, ha elbukják egyéni választókörzeteiket.
Bajnai javaslatával, miszerint be kell venni a baloldali pártszövetségbe Gyurcsány Ferenc pártját is, illetve, hogy Mesterházy Attila szerint is újra kell fogalmazni a megállapodást, változni látszik a helyzet. Mindez azért különösen érdekes, mert úgy tűnik, mind Bajnai, mind Mesterházy a közvéleménykutatásokra alapozva hozta meg ezt a döntést. A mérések ugyanis lényegében azt mutatják, erősen megzuhant a Bajnai-féle pártszövetség támogatottsága és ezzel együtt az MSZP sem igen tudott erősödni. A Gyurcsány vezette DK viszont – különösen a baloldali pártválasztók körében, igen jól áll, a volt miniszterelnök egyre népszerűbb, miközben kollégái megítélése zuhan, vagy nem erősödik kellően.
– Ezt ismerte fel Bajnai és ezért kell változtatni az eddigi erőviszonyokon is. Ráébredtek, hogy Gyurcsány nélkül lehetetlen a győzelem, előbb-utóbb ezt meg kellett tenniük – mondja Horváth Csaba politológus. Hozzátéve: Pécsen pedig, bár látszólag új az MSZP köntöse, a nevek régiek és ez sem segít erősíteni a szövetséget, illetve aktivizálni a baloldali választókat.
– Azt a dilemmát kell most megoldaniuk, hogy ugyan kellenek a Gyurcsányra érkező szavazatok, de Gyurcsány nélkül – mondta.
Szerinte Tóth Bertalan pozícióit számos dolog gyengíti. Megerősítette, hogy ilyen volt például a jutalom-osztogatási botrány, amelyben személyesen is érintett volt, s ilyen, hogy tevékeny részese volt az elmúlt politikai ciklusnak, Pécs alpolgármestere volt akkor, amikor eladták a város buszait.
– Katasztrófa Tóth Bertalan indítása, neki nincs tekintélye Pécsen. Nagyobb esély lett volna egy civil jelölttel nekiindulni, akit az Együtt-PM adott volna. Pécsen azonban mindkét körzetet az MSZP magának akarta. Tóth Bertalant azonnal kikezdik, nem befutó ember – vélekedik Horváth Csaba. – Eközben szétesett az MSZP: a Szocdemekhez, a DK-hoz, az Együtt-PM-hez mentek egykori tagjaik, vezető politikusaik.
A politológus szerint a DK-sok Pécsen nagyon gyengék, az Együtt-PM-esek pedig megsértődtek a szocialistákra, mert nem kaptak helyet a városban. Így viszont nehéz lesz véghezvinni a baloldali összeborulást – figyelmeztet.
[note]Jégl Zoltán, volt komlói alpolgármester lett volna az Együtt-PM egyik jelöltje Pécsen, míg a másik Molnár Géza, a Vasutas Művelődési Ház korábbi vezetője.
– Nem volt sértődés ebből, mert eredetileg is úgy vállaltuk az esetleges jelöltséget, hogyha az MSZP-vel történt megállapodás mást hoz, akkor nem mi leszünk befutók – mondta Molnár Géza.
Horváth Csaba szavaira reagálva közölte: – Úgy látom, mindegyik párt megégette már magát Pécsen. Ezért én is azt feltételezem, hogy egy civilnek, függetlennek nagyobb esélye lenne nyerni, bár ez nem biztos, hogy így van – mondta. [/note]
Szakács László (a képen baloldalt) esetében is hasonló a helyzet, bár őt a kevésbé aktív baloldali választók nem is nagyon ismerik.
– Bár az ő neve felmerült a bajai videóhamisítási botrányban, legalábbis a jobboldal erőlteti, Pécsett szinte senki nem ismeri, így vélhetően nála is lenne jobb jelölt egy kiszélesített pártszövetségben. Kikezdhetetlen, Együtt-PM-es jelölteket kellene indítani – magyarázza a politológus.
Horváth szerint egyébként a mostani összefogás ellenére is szétaprózódott a baloldal: Szili Katalin egyedül indulna, de nincs esélye, ahogyan Juhász Istvánnak, a Szocdemek jelöltjének is kevés, de szintén kérdés a liberálisok, vagy éppen Bokros Lajos pártjának szerepe is.