A Pécsi Tudományegyetem közleményben reagált arra, hogy egy hatalmas, 18 fős delegációval mégis miért kell 3 hétig a napsütéses Brazíliában vadászni a leendő hallgatókra, miközben itthon embereket rúgnak ki az intézménytől.
A Pécsi Tudományegyetem hosszú távú érdekeivel magyarázzák, hogy miért kellett három hétre kiutaztatni egy 18 fős csoportot Brazíliába, miközben az egyetemen nemrég épp a szűkös pénzügyi keretekre hivatkozva jelentettek be csoportos létszámleépítést – írja az Index.hu.
A rektor által vezetett delegációnak – amellett, hogy ellátogathatott a Rio de Janeiróban rendezett négynapos Tudomány Világfórumára – azt tűzték ki feladatul, hogy brazil hallgatókat csábítsanak Pécsre.
A lap szerint az egyetemi dolgozókat feldühítette, hogy a szerencsés résztvevők, akik között több HÖK-ös vezető, és hallgató is van, az intézmény anyagi forrásait is megterhelve járhatják be Brazíliát, miközben az Állam- és Jogtudományi Karon néhány héttel korábban csoportos létszámleépítést jelentettek be.
Az írás azt is megpendítette, hogy jövőre bizony rektorválasztás is lesz, amelyben szerepet játszhatnak a hallgatói önkormányzat tagjai is.
A PTE reggel közleményben reagált, amelyben azt fejtegetik, hogy mennyire fontos volt az út az universitas jövőjét illetően, és „számos” brazil hallgató jön majd, ám arról továbbra sem beszélnek, hogy pontosan mennyibe került mindez. Egyébként a PécsMa.hu is kérdéseket tett fel ez ügyben, amikre szintén nem válaszoltak.
A PTE közleménye:
„Az Index hírportálon a mai napon megjelent cikkel kapcsolatban, mint a Pécsi Tudományegyetem brazíliai delegációjának vezetője, nemzetközi kapcsolatokért felelős rektorhelyettes, fontosnak tartom, hogy reagáljak a leírtakra.
A Campus Hungary program keretében valóban egy 18 fős pécsi delegáció vett részt a World Science Forumon. Mint ismeretes, a brazil kormány egyik hosszú távú célkitűzése a felsőoktatási intézmények nemzetközi beágyazottságának mélyítése, a kapcsolatok szélesítése, bővítése. A tervek szerint a közeljövőben 1500 hallgató fogja Magyarországon folytatni tanulmányait, és a brazil felsőoktatási intézmények is nagy számban fogadnak külföldi diákokat. Részletesebben a Magyar Tudományos Akadémia honlapján lehet olvasni erről: http://mta.hu/mta_hirei/magyar-egyetemistakkal-talalkozott-rio-de-janeiroban-palinkas-jozsef-az-mta-elnoke-133120/
A fenntartó minisztérium preferált célja egybecseng a brazil kormányéval: a hazai felsőoktatás résztvevői erősítsék nemzetközi kapcsolataikat, és minél több külföldi hallgató válassza a magyar egyetemeket felsőoktatási tanulmányaik lefolytatására, ezáltal jelentősen hozzájárulva a hazai intézmények gazdasági stabilitásához.
Annak érdekében, hogy az ösztöndíjprogram keretében a Pécsi Tudományegyetemen minél több brazil hallgatót köszönthessünk a közeljövőben, összesen 12 tárgyalást folytattunk, és több mint tíz tudományos előadást tartottunk 7 brazil egyetemen, Sao Pauloban és Rio de Janeiroban. A részletes beszámolót a delegáció hazaérkezése után természetesen mindenki számára elérhetővé, nyilvánossá tesszük az egyetem honlapján. A delegáció összeállításánál törekedtünk arra, hogy valamennyi tudományterület képviseltesse magát, mind a társadalom-, mind a természettudományok köréből, valamint hogy legyen graduális- és posztgraduális hallgató, óraadó oktató, tanársegéd, egyetemi docens és professzor is a delegáció tagjai között.
A kiutazás részben Campus Hungary támogatásból, részben valamennyi résztvevő jelentős hozzájárulásából, részben pedig a PTE képviseletében érdekelt szervezeti egységek támogatásából valósult meg, amelyek jelentős része címkézett pénz, tehát elsősorban az egyetem nemzetközi kapcsolatainak építésére, erősítésére szolgálhat.
Fontos hangsúlyozni, hogy Bódis József rektor kiutazása egyetlen fillérjébe sem került az egyetemnek, hiszen ő a Magyar Rektori Konferencia küldötteként, meghívottként utazott ki, így az az állítás is felháborító, hogy a rektorválasztáshoz bármilyen módon kapcsolódna a World Science Forumon való részvétele.
Tekintettel arra, hogy a Brazíliában folytatott tárgyalások eredményesek és előremutatóak voltak, hiszem, hogy a delegációnknak köszönhetően számos brazil hallgatót köszönthetünk a közeljövőben egyetemünkön, és így utólag bőségesen megtérül a Pécsi Tudományegyetem számára a befektetett energia és anyagi támogatás.
Pécs, 2013. november 29.
Prof. Dr. Komlósi László
nemzetközi kapcsolatokért felelős rektorhelyettes
Pécsi Tudományegyetem”