-4 C
Pécs
vasárnap, január 19, 2025
KezdőlapPécs AktuálKözéletÖPE-KDNP-évértékelés: "Az ígért párbeszéd rendre elmaradt"

ÖPE-KDNP-évértékelés: „Az ígért párbeszéd rendre elmaradt”

Évértékelésre kértük a pécsi közgyűlés frakcióvezetőit. A fideszes Csizmadia Péternek, az ÖPÉ-t és a KDNP-t képviselő Kővári Jánosnak, a momentumos Sajgó Györgynek, az MSZP-s Nyőgéri Lajosnak, a DK-s Kunszt Mártának, a jobbikos Fogarasi Gábornak, az Öt Torony-frakció vezetőjének, Agoston Andreának, és az LMP-s Kóbor Józsefnek küldtünk kérdéseket december elején. A DK-frakció vezetésében kérdéseink elküldése után ugyan változás történt, de ez az évértékelést szerintünk nem befolyásolja, és a párt részéről sem érkezett jelzés, hogy más címre küldjük a levelet. Az LMP-nek nincs frakciója, de úgy gondoltuk, megadjuk a lehetőséget a párt egyetlen közgyűlési képviselőjének az értékelésre.

A megadott határidőig alig valaki küldött választ, Csizmadia Péter pedig jelezte, hogy továbbra sem nyilatkoznak lapunknak. Ismételt megkeresésünk után beérkezett néhány válasz, de még korántsem mindegyik. Ma elkezdjük közölni a frakcióvezetői értékeléseket, reméljük, azok is kedvet kapnak a válaszadásra, akik eddig valamiért vonakodtak reagálni.

Kérdéseink a következők voltak:

Hogyan értékeli a városvezetés ez évi teljesítményét? Pozitívumok, negatívumok.

Megfelelőek voltak-e az év során helyben meghozott járványügyi intézkedések?

Melyek azok a várospolitikai területek és témák, ahol előrelépést lát, és melyek azok, ahol nem?

Hogyan értékeli saját frakciója éves teljesítményét? Pozitívumok, negatívumok.

Mely közgyűlési frakciókkal tud a legjobban együttműködni és melyekkel a legkevésbé a közgyűlési munka és döntéshozatal során?

Elsőként a KDNP-ÖPE-frakciót vezető Kővári János válaszait közöljük:

“A városvezetés ebben az évben is elsősorban a kinevezésekkel volt elfoglalva, melyek ráadásul komoly politikai csaták színterévé váltak. Mind a ZSÖK, PNSZ, PKK esetében a polgármester saját jelöltjeit favorizálta, figyelmen kívül hagyva a koalíciós társai, az ellenzék vagy épp a szakma képviselőinek észrevételeit. Mindezt Nyőgéri Lajos (MSZP) harmadik alpolgármesterré való kijelölésével koronázta meg, amely a közgyűlés jóváhagyása nélkül történt, ami miatt már a koalíciós társai, baloldali politológusok és civil szervezetek is protestáltak. A polgármesteri programban ígért párbeszéd rendre elmaradt.

A járvány egészségügyi és gazdasági következményei Pécset sem kerülték el. Intézményeket kellett bezárni, akadoztak a szolgáltatások, szerencsére komolyabb fertőzési gócok Pécsett nem alakultak ki. A PAPI program nevesíthető segítség volt, bár nem tudjuk, hogy hányan vették igénybe. A gazdasági következmények már annál drámaibbak. A pécsi gazdaság adóerő képessége a két évvel ezelőtti szintre esett vissza és sokan elvesztették az állásukat is. E tekintetben voltak ugyan pécsi intézkedések is, de ezek csak egy szük csoportra korlátozódtak. Elsősorban a vendéglátás és a turizmus képviselői kaptak némi bérleti díj vagy adókedvezményt, de érdemi gazdaságélénkítő lépéseket nem tett az önkormányzat. Tudjuk, hogy kevés a forrás, de ez nem akadályozta volna meg az általunk többször javasolt helyi értékesítési láncok felélesztést, valamint a helyi termékek népszerűsítését a pécsi fogyasztók körében. Több pécsiséget!

Mai napig nincs elfogadott gazdasági programja a polgármesternek. Befektetőkről csak hallunk, de nem látjuk az eredményt. Kicsit olyan mint Columbo hadnagy felesége, mindig beszélnek róla, de senki se látta még. Új fejlesztési elképzeléseket sem láttunk, csak a korábbi városvezetés idején megkezdett fejlesztések zajlanak. Az új városvezetésre maradt döntések, mint például az új Vásárcsarnok megépítése, s a régi felújítása láthatóan zavart okoztak. Nem sikerült eddig ezekre jó megoldást találni, ami a csarnokban árusítóknak  és a pécsieknek is jó lenne. Több mint 10 ezren tiltakoztak a régi csarnok bezárása ellen, aminek lenne más megoldása is. Ezt elmondtuk, de süket fülekre talált. Hogy egy pozitívumot azért mondjuk, elhatározták, hogy a Diana téri piacot is felújítják. Ám itt is némi gond van a lebonyolítás körül, nevesül, hogy épp akkor zárnák be, amikor a régi vásárcsarnokot is. Hol itt a hatékonyság? 

Ami az ÖPE-KDNP frakciót illeti, annak ellenére, hogy a jogosítványainkat jelentősen megkurtították ( kevesebb bizottságban lehetünk ott,  cégek felügyelő bizottságaiból kihagytak minket egy kivételével, kevesebb a szólás lehetősége, s a sajtómegjelenés, stb..) igyekszünk a pécsieket tájékoztatni, a hatalmon lévőket kontrollálni és nem utolsó sorban javaslatokat tettünk gazdasági, fejlesztési és civil ügyekben is. De ezeket mindig elutasította a városvezetés. Szeretnénk a továbbiakban is konstruktívak lenni, de erre fogadókészség is kellene. E tekintetben főleg szakmai ügyekben vannak reményeink, mert például a Városfejlesztési Bizottságban a többséggel megtaláljuk a hangot, néha közös megoldások is születnek például közlekedésfejlesztési kérdésekben. Jó lenne gazdasági és társadalmi kérdésekben is közös utakat találni a város érdekében. Valódi partnerségre lenne szükség!

Evidens módon elsősorban a frakciószövetségünkben találjuk meg a közös hangot, de egy-egy esetben az LMP vagy a Momentum, s néhány esetben a DK képviselői is támogatták a kezdeményezéseinket, azonban a többség támogatását ritkán élvezhetjük. Mi igyekszünk ügyek mentén szavazni, nemegyszer támogattuk az ő javaslataikat is, sőt kinevezések tekintetében is voltak közös nevezők, pl. a színházigazgató választás ügyében. De láttunk lehetőséget a kommunikációs központ vagy épp az állatkert igazgató kinevezésében is. Azt viszont ne várják, hogy a haverok és pártemberek ejtőernyőzését támogatjuk majd. Sőt tiltakozunk a pártkáderek s rokonok kinevezése ellen az önkormányzati cégeknél, mert az sok esetben a korrupció melegágya lehet. Átláthatóságot ígértek!”

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő