Állandó vitatémát képeznek állattartók és szilveszterimádók között a tűzijáték és a petárdázás. Előbbiek azt mondják, a házi kedvencek és a vadállatok védelmében be kell szüntetni a robbantgatást, utóbbiak szerint viszont egy estét ki lehet bírni. Mi inkább eltekintünk attól, hogy állást foglaljunk, de abban biztosak vagyunk, ha tudnának beszélni, az állatok többségben valószínűleg azt mondanák: kifejezetten utálják az óévbúcsúztatót, félnek ilyenkor. Év elején általában megkérdezzük a helyi állatmentő egyesületek tagjait, hogyan élték meg december utolsó és január első napjait. Idén sem volt másként.
Míg 2020-ban teljes egészében elmaradt, 2021-ben új helyszínen lőtték fel Pécsett a szilveszteri nagy tűzijátékot. Emellett városszerte lehetett hallani önkéntes petárdázókat is. 2020-ban még további szabályokat is hoztak járványvédelmi óvintézkedésként, így csak igen korlátozottan lehetett robbantgatással búcsúztatni az óévet akkor. 2021-ben azonban nem éltek ezek a regulák.
A Pécs Környéki Állatmentő Alapítvány lapunkat arról tájékoztatta: „az az érzésük volt, hogy soha nem látott mértékű tűzijáték volt most.” Mint írták, 2021 szilveszterén ennek következtében rengeteg megszökött kutyáról volt tudomásuk, sőt már december 29-én és 30-án megjelentek az első Facebook-posztok arról, hogy a korai durrogások miatt elszöktek a kedvencek.
[su_quote]31-én este volt a csúcs, de szerencsére a legtöbb állat chipes volt és viszonylag rövid időn belül hazakerült. De nyilván a mai napig is vannak ebek, amiket keresnek. És persze történtek idén is gázolások. Nem csak kutyák, volt több macska is az utak szélén. Mi a mentett kutyákkal töltöttük az időt 23.30-tól körülbelül éjjel 1 óráig, míg lecsengett kicsit a dolog. A madarak felettünk totál megzavarodva röpködtek, csipogtak, károgtak mindenfelé. Szörnyű volt az egész[/su_quote]
– állt az üzenetben.
A Pécsi Morpheus Állatmentő Alapítvány önkéntese, Feleki Anita szilveszterkor egész éjjel „ügyeletes” volt. Tapasztalataik szerint „durvább volt a petárdázás és tűzijátékozás, mint valaha, mintha háborúban lettek volna”. Emellett ők is azt vették észre, hogy nem csak 31-én, hanem előtte – sőt, azóta is – hallani lehetett a hangos robbanásokat.
Mint írták, 5 kutyát juttattak haza épségben szilveszterkor, de sajnos riasztották őket elgázolt ebhez is. Ez utóbbinak volt chipje, így szerencsére értesíteni tudták a gazdáját, azóta nem tudni, mi lett a sorsa. Hozzátették, jó volt, hogy városszerte több civil is vállalkozott arra, hogy chipolvasással segítse az állatmentők munkáját.
[su_quote]Elszomorító, hogy sok esetben a szilveszterkor befogott állatokért nem jelentkeznek a gazdák. Nyilván azokra gondolok, amikben nincs chip, de egyébként ápoltak, jól tartottak. Valószínű, hogy ezek az állatok állandóan utcán vannak, úgynevezett önsétáltatók. Sok gazda talán még örül is hogy megszabadult egy gondtól. Egy biztos, ezek a kutyák sajnos nem hiányoznak a leltárból [/su_quote]
– mondta el lapunknak Németh László, alapítványi tag.
A Baranyai Radikális Állatvédő Alapítvány elnöke, Dezső Kármen sajnos szintén nem tudott megnyugtató hírekkel szolgálni december utolsó napjáról és éjjeléről. Ő viszont az állattartók gyakori felelőtlenségét hangsúlyozta. Mint írta:
[su_quote]Idén szilveszterkor sem volt kevesebb petárdázástól, tűzijátéktól megriadt és elmenekült kutyus, mint tavaly. Sajnos sokat már csak az út szélén találtak meg, elgázolva. Mindannak ellenére, hogy szilveszter előtt már minden ettől zengett, hogy mindenki vigyázzon a kutyáira, macskáira, nagyon sok felelőtlen gazda van. Nem hiszem el, hogy arra az egy estére, éjszakára nem lehet biztonságba helyezni az állataikat. Sok az epilepsziás kisállat is, aminek a tűzijáték egyenesen halálos is lehet. Volt olyan család, amelyik egész este bent tartotta a kutyáját, majd kimentek az udvarra tűzijátékot nézni, a kiskutyájuk velük együtt, és riadtan elszökött. A tűzijáték elől menekülő kutyák nagy része sajnos sosem kerül haza. Vajon megéri-e nem vigyázni egyetlen este rájuk felelősen? Minden évben kerülnek elő a szilveszteri petárdázáskor elveszett kutyák, hetekkel vagy hónapokkal később, ha szerencséjük van. Mi is találtunk már olyan ebet májusban, ami szilveszterkor szökött el otthonról.[/su_quote]
Ennél pozitívabb tapasztalatokról számolt be nagy örömünkre a Misina Természet- és Állatvédő Egyesület, ők azt írták, hogy nagyságrendekkel kisebb a menhelyre újévkor bekerülő kutyák száma, mint évekkel ezelőtt. Valószínűleg ebben szerepet játszik az aktív internetes rendszerek működtetése is, illetve a megelőző tájékoztatás – vélekedtek.
Ha háziállatunk elszökött, íme a Pécsett működő szervezetek, melyek segíthetnek a nyomára akadni:
Korábbi cikkünkben néhány tanácsot adtunk a gazdáknak, hogyan vigyázzanak kedvencükre újévkor. Ezeket érdemes mindig szem előtt tartani:
PÉCSETT TAVALY EXTRÉM SOK ÁLLAT TŰNT EL SZILVESZTERKOR, IDÉN NE LEGYEN ÍGY