Egy több mint kétéves – pécsi irányítással lezajlott – kutatás segítségével a világ egy lépéssel közelebb került a gyulladásos és migrénes fájdalom csillapításának hatásosabbá tételéhez. Több szabadalmat is beadtak a PTE kutatói. .
Az összesen 27 hónapos kutatómunkában a PTE-ről 127 szakember vett részt, 55 hazai és külföldi konferencián, számos tudományos publikációban jelentek meg eredményeik. Felfedezéseikből 6 gyógyszerészeti szabadalmi bejelentés született. Bár új gyógyszerek felfedezése, engedélyeztetése több évtizedes folyamat, pécsi kutatók egy csoportja komoly lépést tett, az emberek életét megkeserítő betegségek okozta fájdalmak enyhítésében.
– Azt tűztük ki célul több mint két évvel ezelőtt, hogy a gyulladással, fájdalommal, kóros érszabályozási folyamatokkal járó betegségek mélyére lássunk, hogy megtudjuk, mi vezet az általuk kiváltott fájdalomhoz – magyarázta lapunknak a projekt egyik szakmai vezetője, dr. Szőke Éva. Hozzátette: sok népbetegségnek – mint a migrén, az ízületi fájdalmak – a ma ismert gyógyszerekkel csak mérsékelten csökkenthetőek a tünetei, az orvosságok nem nyújtanak tartós megoldást, ráadásul a súlyos mellékhatásaik is vannak.
A pécsiek ezen betegségek háttéerében lévő mechanizmusokat térképezték fel, hogy az eredményeket felhasználva a későbbiekben új gyógyszerek születhessenek.
– Számos új molekulát azonosítottunk, amelyek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az adott gyógyszerek később pontosan mire hassanak. Az út azonban addig, hogy ezek a klinikumban alkalmazható gyógyszerek legyenek – mondta a szakember. Az említett betegségeken túl többek között vizsgálták a légúti, a bőr-, a bélgyulladás hátterét is.
Szőke Éva elmondta, a munka legnagyobb haszna a betegek számára az lesz, hogy ezek az alapkutatások a jövőben új típusú fájdalomcsillapító gyógyszerek létrehozását segíthetik.