Tóth Bertalan, az MSZP városházi frakcióvezetője ismét kérdésözönnel bombázza az önkormányzatot. Sajtótájékoztatón jelentette be: tudni szeretné pártja, mennyit költött a város a Magasház környékre tervezett közigazgatási negyed előkészítésére. Meglepetésre az ezt feladatul kapó cég vezetője is beült a tájékoztatóra. Koloszár László szerint az önkormányzatnak egyetlen fillérjébe sem került az előkészítés, de az MSZP gáncsoskodása hozzájárult a sikertelenséghez.
„Mi lesz a Magasház-projektre fordított városi milliók sorsa?” címmel tartott sajtótájékoztatót Tóth Bertalan kedden. A képviselő röviden bemutatta annak kronológiáját, mi történt a Magasházzal, annak környékével 2009, azaz Páva Zsolt polgármesterré választása óta, majd kérdéseket tett fel. Az érdekelte, hogy a pécsi adófizetőknek mennyibe került eddig a környékre tervezett, majd meghiúsult közigazgatási központ előkészítése.
Mint ismert, a város még 2009-ben azt tervezte, hogy – kormányzati garanciák esetén – belevág egy közigazgatási központ létrehozásába. Ez érintette volna a Megyeri téri ma üresen álló telket, a Hungária úttól északra lévő parkolót és a Magasházat. A feladatot a Szigeti Garázs Kft. kapta, amelyet egy külső céggel hozott létre a város.
A cég terveket rendelt meg, koncepciót készített, igyekezett megszerezni a Megyeri téri ingatlant és a Magasházat. Tóth Bertalan azt mondta, a cég összesen 112 millió forint értékben kötött szerződéseket, s az a sejtése, hogy ebben adófizetői forintok is vannak. Hozzátette: az MSZP már az elején szólt, hogy – ha a kormány nemet mond a beruházásra, azaz a központ kialakítására – minden, előkészítésre költött pénzt elveszít a város; annak a félelmének adott hangot, hogy az összeget a városnak, azaz a pécsi adófizetőknek kell állniuk.
Meglepetésre beült a sajtótájékoztatóra a Szigeti garázs Kft. ügyvezetője, Koloszár László is, aki azt mondta, a közigazgatási központ megvalósulását részben éppen az MSZP gáncsolta el a folyamatos negatív kommunikációval; egyébként pedig egy vasa sincs az önkormányzatnak az egész történetben.
– Az önök frakciója kezdettől fogva blokkolta a terveket, s részben ez vezetett oda, hogy a politika végül nem állt mellénk, mi pedig kényszerpályán mentünk előre – mondta Koloszár. Az ügyvezető elismerte, hogy a Szigeti Garázs Kft. 112 millió forintban kötött szerződéseket, s azt is, hogy maradtak tervezők, akiknek a vállalkozás a mai napig tartozik. Azt mondta azonban, az önkormányzat egyetlen fillért, a kisebbségi Öresund Kft. viszont sok tízmilliót tett bele a tervek megvalósulásába.
Tóth szerint viszont nem négyszemélyes frakciójuk hibája, hogy a kormány elállt a központ létrehozásának támogatásától. Hozzátette: Koloszár felvetései nem neki szólnak, de személyesen, négyszemközt szívesen találkozik vele; ezt követően távozott a tájékoztatóról.
Koloszár László lapunknak a tájékoztató után elmondta: ma a Szigeti Garázs Kft.-nek sem a Magasház, sem a Megyeri tér kapcsán nincs szerepe, egyik sem tartozik hozzájuk. Véleményét megfogalmazva elmondta: a Magasház tulajdonosváltásával a város számára a legkedvezőbb forgatókönyv valósulhat meg; a felszámolás során szerinte Pécs ingyen megkaphatja majd az épületet, hiszen jelentős építményadó-tartozás van rajta, majd kormányzati pénzből elkezdheti bontását.
[box title=”Csak az MSZP költött adóforintokat a Magasházra?”]Ha igazak Koloszár szavai és a városnak az utóbbi négy évben valóban nem került pénzbe a Magasház, nagy valószínűséggel Toller László (MSZP) polgármestersége idején költöttek utoljára városi pénzből az épületre. Akkor több mint 300 millióból erősítették meg, s úgy tudjuk, annak idején lett volna, aki ennyiért a bontást is vállalta volna. Tóth Bertalan azt mondta erre, abban az időben ő nem dolgozott a közgyűlésben, s nincs információja minderről. Úgy tudja mindenesetre, tette hozzá, hogy a szocialista városvezetés annak idején azért költött az épületre 350 milliót, mert bízott benne, hogy kollégiumokat tud benne kialakítani.[/box]