A Tettye Forrásház elmúlt négyéves eredményeiről tartott sajtótájékoztatót Páva Zsolt polgármester és Szabó Iván, a város által felkért ügyvéd. Ennél azonban fontosabb volt az a bejelentés, miszerint nem olvad össze a Pécsi Vízmű és a Tettye Forrásház, mivel számos szabálytalanságot, sőt „szemétdombot” találtak az átvilágítás során.
Mint ismert, még júniusban állapodott meg az önkormányzat és a Suez arról, hogy Pécs 1 eurós összegért visszavásárolja a francia Suez Environnement vállalatcsoporttól a Pécsi Vízművet. Azt tervezték, hogy a Pécs Vízművet, s annak leányvállalatait beolvasztják a Tettye Forrásházba. A csütörtöki sajtótájékoztatón viszont Szabó Iván kijelentette: ebből szinte biztosan nem lesz semmi.
– Kollégáim végeztek a Pécsi Vízmű Zrt. átvilágításával, folyik a leányvállalatok elemzése. Egy trágyadomb, amit eddig találtunk. Úgy néz ki, hogy büntetőfeljelentéseket kell tennünk. Ennek oka, hogy pénzkiszivárogtatások, kötelezettségszegések, adóelkerülés történt a cégnél – állítja Szabó Iván.
Az ügyvéd példaként felhozta: többek között a vízmű meglátásuk szerint olyan rekonstrukciós munkálatokat írt le költségként, amelyeket nem végeztek el. Emellett nem tartotta be a számlázási jogszabályokat, drasztikus mértékű a vízműnek és leányvállalatainak leamortizálódása.
– Ami menthető, azt megtettük: a néhai vízmű szolgáltatási területein, a tíz önkormányzatnál biztonságba helyeztük az ívóvíz-ellátást, minimalizáljuk a veszteségeket, igyekszünk a hitelezők igényeit kielégíteni – tette hozzá.
Szabó szerint a Pécsi Vízmű nagy valószínűséggel felszámolás alá kerül, s jogutód nélkül megszűnik.
A jövőt illetően Szabó azt mondta: nagy valószínűséggel a Tettye Forrásház stabilitásának erősítése miatt állami tulajdon jelenhet meg a vállalatban, s a következő 2-3 évben nonprofit céggé válhat a társaság. Mind a fogyasztói árak alacsonyan tartását, mind a szolgáltatás biztonságát így lehet ugyanis szerinte a legnagyobb mértékben szavatolni.
[note]A Tettye Forrásház sikertörténet
A tájékoztatón szó volt a Tettye Forrásház eddigi, négyéves tevékenységéről is. Páva Zsolt ezzel kapcsolatban elmondta: a cég mutatói kimagaslóan jók országos viszonylatban, de ennél is fontosabb, hogy a pécsiek elégedettek a szolgáltatással.
– Az elején voltak nehézségek a számlázás körül, mert a Pécsi Vízmű menedzsmentje nem volt hajlandó átadni adatbázisát. Ma azonban már minimális a reklamációk száma: a cég például március óta 243 ezer számlát bocsátott, amelyből mindössze 67 esteben volt jogos az ügyfelek panasza. Ez a számlák mindössze 0,02 százalékát jelenti – mondta.
Hozzátette: a társasházak is elégedetten fogadták, hogy nem számlázzák ki a főmérő-mellékmérők közti mérési különbözetet, ha mindenhol van hitelesített vízóra. Emellett lezárult a tavalyi mellékvízmérő-cserékkel kapcsolatos díjjóváírás, a Tettye az országban egyedüliként több mint 13 ezer mérőre adott utólagos engedményt egy évközben életbe lépett jogszabályváltozás miatt.
Elmondta azt is: a vállalat eddig 200 művészeti, kulturális és sporteseményt támogatott, összesen 2,6 milliárdos fejlesztést hajtott végre, a szennyvíztelep korszerűsítésére pedig több mint kétmilliárdot költ a következő hónapokban.
Eközben – mondta a polgármester – összességében a Tettye Forrásház megalakításával, illetve azzal, hogy Pécs visszaszerezte a vízszolgáltatóját, valamivel több, mint 3 milliárd forint maradhatott a pécsiek pénztárcájában 2010 óta. Ez ugyanis az a különbözet, amit a Suez díjképlete alapján vízdíjban kellett volna befizetnie a pécsieknek, ha marad a Pécsi Vízmű.[/note]