Magyarországon évente 40-50 ezer ember kap stroke-t, a betegség következtében pedig minden félórában meghal valaki. Baranyában körülbelül 1500-2000-en kapnak szélütést évente. Egy Pécsre is kiterjedő kampánynak, és a 400 ágyas klinika rekonstrukciójának köszönhetően az ő életben maradási esélyeik javulhatnak a jövőben.
A stroke a harmadik leggyakoribb halált okozó betegség Európában, éves viszonylatban 1,4 millió halálesetet regisztrálnak, hazánkban 15 ezren halnak meg szélütés következtében. A hirtelen lecsapó betegség pedig nem csupán az időseket érinti, egyre inkább sújtja a fiatalokat is. A férfiak különösen veszélyeztetettek, a statisztikák szerint őket öt évvel hamarabb üti meg a guta, mint a nőket.
A stroke kockázati tényezői között említhetjük a magas vérnyomást, a cukorbetegséget, az extrém túlsúlyt, a dohányzást, a túlzott alkoholfogyasztást, de köztük van még az úgynevezett pitvarfibrilláció is, ami az egyik leggyakoribb szívritmuszavar. A betegség jelentősen megnöveli a szélütés kockázatát, évente több mint hárommillió ember szenved stroke-t miatta.
Egy most induló kampányban kifejezetten a pitvarfibrillációra próbálják felhívni az emberek figyelmét. A betegség ugyanis alattomos, rutin EKG-vizsgálattal sokszor nem is lehet kimutatni. Az akcióhoz Pécs is csatlakozott.
– Nagyon fontos ügyben sikerült együttműködést kialakítanunk többek között a Magyar Stroke Társasággal, a pécsi tudományegyetemmel és az Országos Mentőszolgálattal közösen. A kampány többféle csatornán a stroke megelőzésére és a szövődményekre hívja fel a figyelmet – hangsúlyozta a sajtótájékoztatón Girán János, Pécs alpolgármestere.
A kampány során a helyi televízióban, rádióban és az írott, illetve az online médiában is kellő hangsúlyt kap majd a betegség, a kampánykörút során pedig a szakemberek ellátogatnak a polgármesteri hivatalokba, gyógyfürdőkbe, mozikba, ahol interaktív felvilágosító előadások mellett szűréseket is végeznek.
A Pécsen és Baranyában élők számára emellett pozitívum, hogy nemrég átadták a 400 ágyas klinika A és C szárnyát, ahol az eddigieknél hatékonyabban tudják végezni a stroke-os betegek életmentését és gyógyítását.
– Az első emelet C szárnyán létesült egy olyan ellátó egység, ami Magyarországon egyedülálló. Egy helyen, közvetlenül egymás mellett, közösen dolgoznak és foglalkoznak a betegekkel a neurológiai klinika stroke-kal foglalkozó orvosai és a kardiológus szakorvosok, és ennek az együttműködésnek köszönhetően a páciensek gyorsabb és magasabb színvonalú ellátáshoz tudnak jutni – magyarázza Prof. Dr. Tóth Kálmán, a Magyar Kardiológusok Társaságának leendő elnöke, kardiológus, klinikaigazgató, Pécsi Tudományegyetem tudományos – és innovációs rektorhelyettese.
Mindez különösen fontos a stroke-kal kórházba került betegek szempontjából, az új egységben ugyanis 24 órán belül minden szükséges háttér-diagnosztikai vizsgálatot el tudnak végezni a szakorvosok.