Végleg megoldódhat a pécsi tűzoltók problémája, ugyanis központi forrásból épít nekik új laktanyát a katasztrófavédelmi főigazgatóság. A közel kétmilliárdos munkát kiegészíti egy új tűzoltóőrs is, amelyet a hatvanezres Kertvárosban alakítanak ki.
Már hat évvel ezelőtt gond volt a pécsi tűzoltólaktanyával, amely több évtizeddel ezelőtt épült. Hibáztak a kivitelezők és a karbantartók is egy pár évvel ezelőtti szakvélemény szerint. A legsúlyosabb probléma, hogy az épület szerkezete károsodott az idők során, statikailag pedig záros határidőn belül teljesen megbomolhat a többszintes létesítmény.
A vizsgálatok megállapították, hogy az ingatlan a tartószerkezettől kezdve a gépészetig teljes felújítást igényelne, ezek költsége pedig tetemes lenne. Ezért gondolkodott úgy a pécsi önkormányzat még korábban, hogy inkább új helyet keres a laktanyának. Mivel azonban a tűzoltóság fenntartása egy állami szerv, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság fenntartásába került át, a probléma is átszállt az államra.
Mint azt Petróczi Tímea, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője lapunknak elmondta, bár az épületet a statikusok szerint fel lehetne újítani, a tetemes költségek miatt nem ezt a módját választják a probléma rendezésének.
– Egy új, a jelenleginél kisebb méretű laktanya építésébe fogunk, erre vonatkozóan már készülnek a tervek; a létesítményt a jelenlegi mellett, ugyanazon a telken építjük majd fel, a mostani becslések szerint 1,7 milliárd forintból – mondja a szóvivő. A katasztrófavédelem ezzel együtt nem bontja le a mai ingatlant sem. – A többszintes épületet az alsó szint kivételével lebontjuk, a fennmaradó részt pedig raktározásra használjuk majd – tette hozzá.
De nem ez az egyetlen újdonság a pécsi lánglovagokkal kapcsolatban.
– Tervezzük egy három szerállásos őrs felépítését Pécs déli városrészébe, ezáltal is javítva az első beavatkozó egységek kiérkezési idejét – így a szóvivő. Mindez azért lesz nagy szó, mert pillanatnyilag Pécs legsűrűbben lakott, ráadásul tömbházas városrészébe a megyeszékhely egyik legtávolabbi pontjáról kell eljutniuk a lánglovagoknak a belvároson keresztül.
[frame]
Huszonöt perc a maximum
Az új katasztrófavédelmi törvény értelmében januártól a hivatásos önkormányzati tűzoltóságok megszűntek, helyükbe az egységes katasztrófavédelmi szervezetrendszeren belül működő állami tűzoltóságok léptek. Ez azzal jár, hogy három éven belül országos szinten 64 tűzoltóőrs jön létre a „fehér foltként” emlegetett területeken, ahol a tűzoltóságok a jelenlegi rendszerben −a nagy vonulási idő miatt− kárfelszámolási tevékenységüket csak későn tudták megkezdeni. Az új rendszerben működő tűzoltóságok ezután a települések 98 százalékához 25 percen belül kiérnek.
[/frame]